wtorek, 28 lipca 2015

złamanie żeber

Złamania żeber u osób starszych są efektem uderzenia lub upadku, u młodszych powstają w wyniku zgniecenia. Uraz może nastąpić także na skutek długotrwałego kasłania oraz niektórych chorób, takich jak nowotwory czy infekcje. Żebra mogą być też złamane na skutek postrzałów lub zmiażdżeń. Uraz taki polega na przerwie lub pęknięciu w kilku lub jednej kości, które tworzą klatkę piersiową.

Najczęściej złamane są żebra w części środkowej oraz dolnej. Ważne narządy takie jak: wątroba i śledziona znajdują się pomiędzy 6 a 10 żebrem i dlatego ich uraz może spowodować uszkodzenie tych organów.

O wiele rzadziej występują złamania górnych żeber. Takie urazy są z kolei związane z ryzykiem przebicia płuc - również stanowi to zagrożenie dla życia pacjenta.

Jeżeli nie dojdzie do uszkodzenia płuc lub naczyń międzyżebrowych, wtedy złamanie przebiega zwykle bez powikłań.

Postępowanie przy złamaniu:

  • Rekonwalescencja złamanego żebra trwa od 3 do nawet 6 tygodni
  • Pierwsza pomoc polega na założeniu choremu opaski uciskowej na klatkę piersiową (zakłada się ją okrężnie na wysokości złamania), by zmniejszyć ból należy uszkodzone miejsce obłożyć np. wilgotnym ręcznikiem
  • W szpitalu lekarz wykona zdjęcie RTG, by stwierdzić ile żeber jest złamanych
  • Gdy złamane jest jedno żebro lekarz zaleci środki przeciwbólowe i przeciwkaszlowe oraz stosownie opaski elastycznej
  • Chory koniecznie musi odpoczywać – nie wolno wykonywać mu ćwiczeń fizycznych
  • W przypadku, gdy złamane żebro doprowadziło do odmy opłucnej albo do krwawienia do klatki piersiowej konieczne jest już leczenie chirurgiczne

http://www.ukladu-kostnego.choroby.biz/Zlamanie+zeber

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz