wtorek, 28 lipca 2015

biodro przeskakujące, co to jest, objawy

To stan zwyrodnieniowy stawu biodrowego, coxa saltans. Zbyt późne podjęcie leczenia i rehabilitacji prowadzi do operacji. Operacja polega na wszczepieniu endoprotezy, przy pełnym znieczuleniu. Przyczyną tego zwyrodnienia może być przeskakiwanie pasma powięzi nad krętarzem wielkim kości udowej - jest to tzw. biodro strzelające (objawia się charakterystycznym trzaskiem).

Natomiast  biodro trzaskające wynika z przykurczu naprężacza powięzi szerokiej uda, spowodowanego wadami postawy, takimi jak np. przodopochylenie miednicy, koślawość kolan. Bardzo często biodro trzaskające występuje w towarzystwie przykurczu odwiedzeniowego stawu biodrowego.  Przykurcz ten objawia się problemami z założeniem nogi na nogę, częściej dotyczy dziewcząt i najczęściej praktycznie nie  boli. Leczenie operacyjne trzaskającego biodra polega na tzw. zabiegu fenestracji -  jest to wycięcie okna bezpośrednio nad krętarzem uda, w taśmie pasma.


Biodro przeskakujące (trzaskające) związane jest z przesuwaniem się napiętego pasma powięziowego nad występem kostnym krętarza kości udowej. Schorzenie prowadzi do wystąpienia  charakterystycznego dźwięku przy niektórych pozycjach biodra. W większości przypadków choroba nie powoduje bolesnych objawów, aczkolwiek dolegliwości bólowe mogą pojawić się po pewnym czasie.

Biodro przeskakujące najczęściej spotykane jest u sportowców, których dyscyplina wiąże się z dużym obciążeniem stawu biodrowego. Możemy mówić o dwóch rodzajach biodra trzaskającego: w paśmie biodrowo-piszczelowym oraz w ścięgnie biodrowo-piszczelowym.


Jakie są objawy schorzenia?


  • specyficzny dźwięk wydobywający się w określonych pozycjach ciała
  • ból (w niektórych przypadkach)
  • utrudnione poruszanie się (rzadko)
  • stan zapalny kaletki maziowej (rzadko)

Leczenie biodra przeskakującego w większości przypadków nie jest konieczne. Leczenie podejmuje się w poważnych przypadkach, w których choroba utrudnia normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji zachodzi konieczność przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, podczas którego dochodzi do przecięcia zwłóknianych pasm.

1 komentarz:

  1. Przyznaję, że nie mam pojęcia co to może się dziać. Nie spotkałam się nigdy z takim przeskakiwaniem. Na pewno trzeba zbadać co się tam dzieje i potem podjąć leczenie czy rehabilitację. Na https://carolina.pl/rehabilitacja-online/ dowiecie się jakie ćwiczenia i w jaki sposób można wykonywać w domu.

    OdpowiedzUsuń