wtorek, 28 lipca 2015

Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna dotyczy głównie młodzieży. Pojawia się pomiędzy 12 a 17 rokiem życia. Występuje głównie wśród chłopców między 14 a 17 rokiem życia, gdyż wtedy są najżywsze procesy kostnienia kręgosłupa. U dziewcząt przejawia się między 12 a 14 r. ż.

Trwałe zmiany występują przeważnie w dolnym odcinku piersiowym i górnym lędźwiowym. Patologia dotyczy głównie płaszczyzny strzałkowej. Częstość występowania w populacji sięga 0,4-8,3%. Głównymi objawami powodującymi zgłaszanie się do lekarza są: narastające zaokrąglenie pleców i dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Kyfoza większa niż 45°, jak i obecność klinowato zniekształconych więcej niż dwóch trzonów kręgowych na szczycie deformacji oraz tzw. guzków Schmorla stanowi potwierdzenie rozpoznania klinicznego. We wczesnych postaciach pomocny jest MRI kręgosłupa.

Proces chorobowy trwa z reguły 2 - 3 lata i więcej - jeśli w porę nie zastosuje się prawidłowego leczenia. Stopniowo następuje przebudowa trzonów, zwłóknienie guzków i utrwalenie zmian. Trzon uszkodzony w swej części przedniej przybiera kształt klina i doprowadza do pogłębienia się fizjologicznego wygięcia kifotycznego odcinka piersiowego kręgosłupa, szpecące sylwetkę, kształtując tzw. plecy okrągłe.

Objawy


Pierwszym objawem jest zła postawa, polegająca na pochylaniu się kręgosłupa ku przodowi. Gdy proces zlokalizowany jest w odcinku piersiowym, występują tzw. plecy okrągłe, ze zwiększeniem lordozy lędźwiowej oraz wysunięciem barków ku przodowi. Gdy zmiany umiejscowione są w okolicy piersiowo-lędźwiowej lub lędźwiowej, obserwuje się plecy płaskie. Zmianom towarzyszyć mogą dolegliwości bólowe o niewielkim nasileniu, które nie występują stale. W pierwszych latach choroba przebiega zazwyczaj bezboleśnie. Dopiero w okresie zakończenia wzrostu mogą się pojawiać objawy zmęczenia, pobolewania grzbietu, najczęściej zlokalizowane powyżej lub poniżej zmian. Bóle mogą pojawiać się w wieku dojrzałym.

Jakie są objawy choroby?

  • dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa
  • uczucie zmęczenia
  • pogarszanie się postawy ciała
  • pochylenie do przodu
  • okrągłe plecy
  • ograniczona ruchomość kręgosłupa
  • przykurcze zgięciowe w stawach biodrowych
  • zniekształcenia kości

Leczenie ma tutaj na celu zapobieganie progresji deformacji. Poza tym stosuje się metody pozwalające uwolnić chorego od bólu oraz zapobiec zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa. Choroba Scheuermanna może być leczona zachowawczo lub operacyjnie. Wszystko zależy od poziomu zaawansowania schorzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz