niedziela, 26 lipca 2015

stenoza kręgosłupa, definicja, opcje leczenia

O stenozie odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Kanał kręgowy zmienia się z wiekiem, ale niektóre zmiany, jak zwężenie kanału, mogą być przyczyną bólu. Jeśli jesteś jedną z 700 000 osób, u których co roku diagnozuje się stenozę odcinka lędźwiowego kręgosłupa, możesz nabrać otuchy. Innowacyjne urządzenie firmy Medtronic przyniesie Ci ulgę.

Definicja

Stenoza odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest stanem spowodowanym przez zwężenie kanału kręgowego. W terminologii medycznej stenoza to zwężenie lub ograniczenie kanału lub przewodu.

Przyczyny

Zmiany rozmiaru lub kształtu kanału kręgowego zazwyczaj pojawiają się w wyniku procesu starzenia. Zwykle miejsca w otworach kości kręgosłupa wystarcza dla nerwów odchodzących od rdzenia kręgowego, ale w przypadku zmniejszenia średnicy tych otworów (z powodu przerostu kości lub otaczających tkanek) może wystąpić ucisk nerwu.
Zwężenie w lędźwiowym odcinku kręgosłupa może również oddziaływać na rdzeń kręgowy z powodu naruszenia przestrzeni kanału kręgowego.
Struktury przylegające do kręgosłupa również mogą być dotknięte procesem patologicznym procesem patologicznym:
  • więzadła kręgosłupa mogą zesztywnieć i stwardnieć
  • kości i stawy (w których często występuje choroba zwyrodnieniowa stawów) mogą się powiększyć; mogą rozwinąć się zmiany kostne (osteofity)
  • krążek międzykręgowy może się uwypuklić lub wypaść
  • kręgi mogą zmienić położenie.

Objawy

Zbyt ciasny kanał kręgowy może uciskać nerwy i rdzeń kręgowy, co jest przyczyną bólu i dyskomfortu.
Pacjenci ze stenozą lędźwiowego odcinka kręgosłupa, stojąc lub chodząc, często odczuwają ból pośladków lub mrowienie w udzie (nodze). Dyskomfort na ogół ustępuje po pochyleniu się do przodu (zgięciu) lub podczas odpoczynku. W niektórych przypadkach pacjenci skarżą się na ból pleców oraz ból i osłabienie nóg.

Czynniki ryzyka

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa postępują z wiekiem, ale nasilenie objawów zależy od rozmiaru kanału kręgowego i stopnia ucisku nerwów. Stopień zniszczenia jest różny u różnych osób; nie wszyscy chorzy odczuwają objawy.

Diagnoza

Diagnostyka stenozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa rozpoczyna się zebraniem informacji (wywiad) i badaniem fizykalnym. Należy omówić z lekarzem objawy i sytuacje, w których się pojawiają i w których się nasilają lub słabną. Badanie fizykalne pomoże ustalić stopień ciężkości stanu i stwierdzić ewentualne osłabienie i/lub drętwienie.
Zaburzenia siły i czucia ocenia się w badaniu neurologicznym, w którym uzyskuje się obiektywne dowody na występowanie przewlekłego ucisku korzenia nerwu z powodu stenozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W celu potwierdzenia diagnozy lekarz może zalecić wykonanie badań obrazowych: badania radiologicznego, badania za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) i tomografii komputerowej (CT).

Możliwości leczenia stenozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Leczenie dolegliwości bólowych stenozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa nie ogranicza się do odpoczynku, fizykoterapii i stosowania leków. Obecnie istnieje również małoinwazyjna metoda leczenia – X-StopPK® IPD® oferowana przez firmę Medtronic.
Po ustaleniu rozpoznania stenozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, lekarz może zalecić leczenie zachowawcze w celu złagodzenia dolegliwości bólowych. Jeśli leczenie zachowawcze okazuje się nieskuteczne, kolejną metodą jest leczenie chirurgiczne.

Leczenie zachowawcze

W niektórych przypadkach bóle pleców i nóg spowodowane stenozą lędźwiową mogą być leczone farmakologicznie przy pomocy iniekcji kortykosteroidów; zleca się także odpoczynek i fizykoterapię. Jeśli dolegliwości nasilają się, a leczenie zachowawcze nie łagodzi objawów, lekarz i pacjent mogą wspólnie rozważyć inne, bardziej zdecydowane metody leczenia.

Implant międzywyrostkowy wyrostków kolczystych

Implant X-StopPK® wszczepiany jest podczas małoinwazyjnego zabiegu. Chociaż implant X-StopPK® został zaprojektowany tak, aby pozostawać między wyrostkami kolczystymi na stałe w celu zapobiegania uciskowi na nerwy, może on zostać usunięty. Podczas zabiegu nie dochodzi do usunięcia żadnej strukturalnie istotnej kości. Implant X-StopPK® stanowi dla lekarza i pacjenta opcję terapeutyczną w dalszym okresie leczenia, jeśli choroba kręgosłupa postępuje.

O produkcie X-StopPK®

Firma Medtronic jest zaangażowana w pomoc chorym w utrzymaniu aktywnego stylu życia. X-StopPK® jest implantem zbudowanym z tytanu i tworzywa sztucznego PEEK (polieteroketonu), który zmniejsza dolegliwości bólowe w przebiegu stenozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa i pozawala pacjentowi na powrót do ulubionych aktywności.

Co to jest?

Implant X-StopPK® jest małoinwazyjnym urządzeniem pozwalającym na leczenie objawów stenozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

X-StopPK® jest urządzeniem opracowanym w celu leczenia objawów stenozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa (LSS), bolesnej dolegliwości wywołanej zwężeniem kanału kręgowego. X-StopPK® jest urządzeniem przeznaczonym do utrzymywania otwartej przestrzeni między wyrostkami kolczystymi, toteż podczas pozycji stojącej nerwy w obrębie pleców nie są uciskanie i nie powodują bólu.
Poprzez zwiększenie przestrzeni między kręgami, X-StopPK® redukuje ucisk na nerwy rdzeniowe, łagodząc tym objawy stenozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa:
  • bóle i skurcze nóg
  • drętwienie lub mrowienie w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, pośladkach i nogach
X-StopPK® poddawano badaniom klinicznym; jest to jedyne urządzenie zatwierdzone przez FDA do leczenia objawów LSS. Zabieg wstawiania X-StopPK® IPD® zapewnia skuteczniejsze łagodzenie objawów LSS oraz łączny sukces terapeutyczny w porównaniu z leczeniem nieoperacyjnym.
Urządzenie X-StopPK® zaprojektowano tak, aby bezpiecznie i trwale pozostawało na swoim miejscu bez mocowania śrub czy innych metalowych elementów do kości czy więzadeł kręgosłupa. Ponadto usuwanie kości i tkanek związane zwykle z tradycyjnymi operacjami kręgosłupa, nie jest konieczne w przypadku tego urządzenia, toteż zachowana zostaje naturalna anatomia kręgosłupa.

Korzyści i ryzyko

Dowiedz się więcej na temat korzyści i ryzyka związanego z zastosowaniem implantu X-StopPK®.

Korzyści

W zależności od anatomii i specyficznych warunków zdrowotnych, zabieg wstawiania X-StopPK® IPD® oferuje szereg korzyści:
  • szybkie uśmierzenie bólu
  • możliwość miejscowego lub ogólnego znieczulenia
  • możliwość zabiegu w warunkach ambulatoryjnych (niższe koszty)
  • krótki okres rekonwalescencji szybki powrót do normalnych aktywności
  • wszystkie inne możliwości leczenia chirurgicznego pozostają otwarte
  • brak konieczności usuwania kości i tkanek strukturalnych
  • anatomia kręgosłupa pozostaje zachowana

Zrozumieć ryzyko

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych, istnieją potencjalne zagrożenia. Zabieg ten opracowano w sposób pozwalający na uniknięcie większości takich zagrożeń, jednak istnieje możliwość wystąpienia powikłań. Pacjent powinien omówić z lekarzem możliwe ryzyko związane z takim leczeniem oraz ustalić, czy taka forma terapii jest dla niego odpowiednia. Należy wziąć pod uwagę, że nie wszyscy pacjenci odniosą korzyść z takiego zabiegu. Jedynie lekarz może ustalić leczenie, które będzie właściwe dla danego pacjenta.


  • O urządzeniu

  • Mając urządzenie

  • Życie z urządzeniem

  • Zabieg wszczepiania X-StopPK®

    Nasz X-StopPK® jest wprowadzany przez małe nacięcie w obrębie kręgosłupa, często przy zastosowaniu jedynie miejscowego znieczulenia. Zabieg trwa od 25 do 40 minut, ale uśmierzenie bólu i poprawa czynnościowa mogą trwać latami.
    Implant X-StopPK® jest urządzeniem przeznaczonym do utrzymywania otwartej przestrzeni między wyrostkami kolczystymi, toteż podczas pozycji stojącej nerwy w obrębie pleców nie są uciskanie i nie powodują bólu.
    Implant X-StopPK® jest urządzeniem o udowodnionej klinicznie zdolności leczenia nasilonych objawów stenozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa (LSS) poprzez zmniejszenie bólu i poprawę czynnościową, co prowadzi do wzrostu zadowolenia pacjenta i sukcesu terapeutycznego.

    Czy ta metoda jest dla Ciebie odpowiednia?

    Zabieg jest wskazany u pacjentów z łagodną lub umiarkowaną stenozą odcinka lędźwiowego kręgosłupa z neurogennym chromaniem przestankowym. Rozpoznanie LSS powinno zostać potwierdzone przez wykonanie rtg, rezonansu magnetycznego (MRI) lub tomografii komputerowej (CT).
    Zabieg wszczepiania X-StopPK IPD jest wskazany u pacjentów z łagodną lub umiarkowaną stenozą odcinka lędźwiowego kręgosłupa z neurogennym chromaniem przestankowym. Rozpoznanie LSS powinno zostać potwierdzone przez wykonanie rtg, rezonansu magnetycznego (MRI) lub tomografii komputerowej (CT).
    Zabieg wszczepiania X-StopPK IPD jest zalecany u chorych z umiarkowanymi zaburzeniami czynnościowymi, u których dolegliwości bólowe ulegają zmniejszeniu podczas pochylania się do przodu. Pacjenci poddawani zabiegowi wszczepienia
    X-StopPK IPD powinni być wcześniej leczeni zachowawczo przez co najmniej 6 miesięcy. Urządzenie X-StopPK może zostać wprowadzone na jednym lub dwóch poziomach kręgosłupa; zaleca się, aby zabieg nie obejmował więcej niż dwa poziomy.

    Zrozumieć ryzyko

    Podobnie jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych, istnieją potencjalne zagrożenia. Zabieg ten opracowano w sposób pozwalający na uniknięcie większości takich zagrożeń, jednak istnieje możliwość wystąpienia powikłań.
    Pacjent powinien omówić z lekarzem możliwe ryzyko związane z takim leczeniem oraz ustalić, czy taka forma terapii jest dla niego odpowiednia. Należy wziąć pod uwagę, że nie wszyscy pacjenci odniosą korzyść z takiego zabiegu. Jedynie lekarz może ustalić leczenie, które będzie właściwe dla danego pacjenta.

    Operacja: Czego można oczekiwać

    Urządzenie jest wszczepiane podczas małoinwazyjnego zabiegu operacyjnego kręgosłupa, i umieszczane między dwoma wyrostkami kolczystymi kręgów.
    X-StopPK® jest implantem zbudowanym z tytanu i tworzywa sztucznego PEEK, który umieszczany jest między dwoma wyrostkami kolczystymi kręgów w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Wszczepianie X-StopPK® IPD® jest zabiegiem małoinwazyjnym. Podczas wszczepiania urządzenie X-Stop nie jest umieszczane w pobliżu nerwów czy rdzenia kręgowego, ale za rdzeniem, pomiędzy wyrostkami kolczystymi.
    Zabieg wykonywany jest na sali operacyjnej w szpitalu. Pod kontrolą rtg, urządzenie X-StopPK® jest wprowadzane przez małe nacięcie w obrębie kręgosłupa. W zależności od warunków anatomicznych i stanu zdrowia pacjenta, lekarz może wybrać znieczulenie miejscowe lub ogólne.
    Zabieg wszczepiania X-StopPK® może trwać od 25 do 40 minut. Operacja może zostać przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od stanu zdrowia pacjenta.

    Życie z X-StopPK®

    Wszczepienie X-StopPK® IPD® jest zabiegiem małoinwazyjnym, toteż pacjent może podróżować i podejmować lekkie aktywności, kiedy tylko poczuje, że jest w stanie je wykonywać. Chory może również szybko powrócić do wykonywania codziennych czynności.

    Po zabiegu

    Po wypisaniu ze szpitala, może być wskazana fizykoterapia. Chirurg prawdopodobnie zaplanuje badanie kontrolne po około 6 tygodniach od zabiegu. Lekarz może zalecić pewne ograniczenia aktywności fizycznej podczas pierwszych tygodni po zabiegu; pacjent może jednak wkrótce podróżować i wykonywać lekkie czynności.
    Ograniczenia aktywności fizycznej najczęściej obejmują zakaz:
    • gry w golfa
    • uprawiania sportów takich jak pływanie, tenis, racquetball, bieganie czy jogging
    • pochylania się do tyłu
    • podnoszenia ciężarów
    • wchodzenia po schodach
    Normalna aktywność fizyczna może być podjęta w ciągu 2 do 6 tygodni od zabiegu, o ile lekarz wyrazi zgodę.
    Jeśli pacjent planuje inne zabiegi diagnostyczne lub leczenie, powinien powiadomić wszystkich lekarzy, pod których opieką pozostaje, o przebytym zabiegu wszczepienia X-StopPK® IPD®.
    Uwaga: Ważne jest dokładnie przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza, aby powrócić do zdrowia po zabiegu. Nieprzestrzeganie zaleceń pooperacyjnych może spowodować nawrót dolegliwości. Jeśli zbyt wcześnie po operacji pacjent będzie wykonywał zbyt forsowne czynności, może dojść do złamania przeciążeniowego wyrostka kolczystego.

    Życie codzienne

    Po operacji kręgosłupa chory powinien skoncentrować się na procesie rekonwalescencji. Po wyleczeniu i powrocie do normalnych czynności, pacjent prawdopodobnie nie będzie odczuwał obecności implantu. Po operacji kręgosłupa należy porozmawiać z lekarzem o tym, jak prowadzić zdrowy styl życia. Istotne znaczenie mają ćwiczenia fizyczne i zdrowa dieta, a lekarz może udzielić pacjentowi pomocnych wskazówek.

     http://www.medtronic.pl/twoje-zdrowie/stenoza-odcinka-ledzwiowego-kregoslupa/index.htm

    1 komentarz:

    1. Nie wiedziałam wcześniej o takim schorzeniu, a tu lata lecą i rzeczywiście warto poczytać więcej na ten temat. Im kręgosłup starszy tym większe ryzyko problemów. Zaczynamy wtedy od dokładnych badań, w takim miejscu jak https://carolina.pl/centrum-diagnostyczne/ najlepiej.

      OdpowiedzUsuń