wtorek, 17 maja 2016

osteotomia korekcyjna

Osteotomia korekcyjna

Korekcja wrodzonego i nabytego nieprawidłowego ustawienia nóg ma szczególne znaczenie w początkowych stadiach choroby zwyrodnieniowej, kiedy może znacznie spowolnić zużycie stawu kolanowego i pomóc uniknąć przedwczesnej operacji wymiany stawu.
Taka operacja wiąże się z koniecznością przecięcia zdrowej kości i dlatego decyzja o poddaniu się jej nie jest łatwa dla większości pacjentów.

Szczegółowe informacje o zabiegu

Pobyt w klinice:około 7-10 dni.
Rekonwalescencja:6-8 tygodni z uzupełniającą gimnastyką rehabilitacyjną.

Przebieg leczenia

Chirurgia korekcyjna wymaga starannego zaplanowania w oparciu o obrazy z prześwietlenia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej. Między innymi konieczne jest ustalenie oczekiwanego stopnia korekcji. Jest tak dlatego, że czasem trzeba nawet wykonać „hiperkorekcję”, na przykład przez skorygowanie szpotawości do lekkiej koślawości, aby odciążyć zniszczone powierzchnie stawowe wewnętrznej strony kolana.
W trakcie zabiegu musimy przeciąć kość, dokładnie skorygować nieprawidłowe położenie oraz zamocować kość systemem śrub i płytek w żądanym położeniu. Nowoczesne procedury operacyjne umożliwiają taką stabilizację rozdzielonej kości, że noga może być (częściowo) obciążona już po kilku dniach.
W przypadku obustronnej deformacji osteotomia nie jest wykonywana równocześnie, ponieważ do momentu wyleczenia rozdzielona kość może być tylko częściowo obciążana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz