czwartek, 12 maja 2016

Choroby kręgosłupa

Bólu pleców nie można lekceważyć. Może być sygnałem, że coś złego dzieje się z twoim kręgosłupem. Zwyrodnienia, dyskopatia, rwa kulszowa to tylko niektóre choroby, na jakie jesteś narażony, zwłaszcza jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, podnosisz ciężkie rzeczy, masz nadwagę lub wadę postawy. Koniecznie zgłoś się do lekarza, gdy ból nie ustępuje przez dwa tygodnie. Z chwilowymi dolegliwościami poradzisz sobie sam. Kiedy kręgosłup się buntuje, zastosuj odpowiednią terapię. Odpowiednio się połóż, usiądź, uprawiaj regularnie sport, a jeśli to wszystko nie pomaga, idź do specjalisty. Zaniedbanie bólu kręgosłupa prowadzi do kalectwa.

Zwyrodnienie kręgosłupa

Aby zminimalizować skutki zwyrodnienia stawów kręgosłupa, należy czynnie odpoczywać, zażywając regularnie ruchu na świeżym powietrzu – dzięki temu wzmocnisz mięśnie i kości, rozluźnisz się. Zwyrodnienia kręgosłupa powstają z różnych powodów i prowadzą do uszkodzenia krążków międzykręgowych, zbudowanych z chrząstki. Wtedy chrząstka robi się coraz cieńsza, powstają na niej rysy i nierówności. Z czasem znika zupełnie, a wtedy kości ocierają się o siebie, powodując silny ból. Ponadto chrząstka zmienia swoją strukturę i powstają na niej wyrośla mogące wywołać ucisk na rdzeń kręgowy i nerwy odchodzące od rdzenia kręgowego. Na kręgach mogą też powstać zniekształcające staw osteofity – chrzęstne i kostne narośla. One również, naciskając na nerwy, powodują ból kręgosłupa.

Dyskopatia kręgosłupa

Dyskopatia to popularne wypadnięcie dysku – pierścień włóknisty zostaje przerwany i wysuwa się jądro miażdżyste. Powstały w ten sposób obrzęk uciska na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwów. Może do tego doprowadzić przewlekłe przeciążenie albo zmiany zwyrodnieniowe związane z wiekiem. Niezależnie od przyczyny, ból uniemożliwia poruszanie. Potęguje go skurcz mięśni, które usiłują ochronić kręgosłup przed poważnym uszkodzeniem. Zdarza się też, że jądro nie uciska na nerw. Dolegliwości nie są wtedy tak dokuczliwe i je bagatelizujemy. Tymczasem dysk staje się cieńszy i cieńszy, aż w końcu nie może już być amortyzatorem. Jak radzić sobie z takim bólem? Trzeba położyć się płasko na plecach, ewentualnie podłożyć pod nogi poduszki, tak by kolana i biodra były pod kątem prostym, i czekać aż minie. Powinno to nastąpić w ciągu doby. Jeśli tak się nie dzieje, należy zgłosić się do lekarza.

Rwa kulszowa

Czujesz ostry, kłujący ból, który przesuwa się od pośladków aż do stóp? To może być rwa kulszowa. Jej przyczyną jest ucisk korzenia nerwu w miejscu, gdzie opuszcza kanał kręgosłupa. Ból jest zwielokrotniany przez skurcz mięśni przykręgosłupowych. Ta dolegliwość może być spowodowana wypadnięciem dysku albo przeciążeniem stawów międzykręgowych. Jak sobie poradzić z rwą? Kluczem jest dobra pozycja, czyli taka, która odciąży uciskany korzeń. Ulgę może przynieść zimny okład albo leżenie na wznak, na twardym materacu, z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym. Ta pozycja nie zawsze okazuje się najodpowiedniejsza. Czasem lepiej stać lub siedzieć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz