poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Bóle kręgosłupa lędźwiowego

Ból dolnego odcinka kręgosłupa trwający do trzech miesięcy w zdecydowanej większości? nie wymaga żadnego leczenia, gdyż najczęściej dochodzi do samowyleczenia w przeciągu kilku tygodni. Co więcej, u około 75% osób nie udaje się ustalić uchwytnej przyczyny, zatem trudno jest jednoznacznie określić plan leczenia. Typowo przyczyną jest nadwyrężenie mięśni przykręgosłupowych, wtedy niewielka modyfikacja stylu życia może przyspieszyć powrót do pełnego zdrowia.
Na przykład u osoby wykonującej pracę stojącą, dźwigającej ciężary na wyciągniętych rękach zmiana pozycji ciała powoduje niemal natychmiastową poprawę. Często pomocne są określone ćwiczenia.
Stosunkowo często ból dolnego odcinka kręgosłupa jest objawem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, wtedy również w ostrej fazie, to znaczy, gdy ból utrzymuje się od kilku tygodni do trzech miesięcy nie należy leczyć zbyt agresywnie. Również ten typ bólu charakteryzuje się korzystną historią naturalną, tzn. odsetek samowyleczenia jest dość wysoki. Niemniej istnieją określony objawy, których pojawienie się wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej. Należy bezwzględnie zasięgnąć porady lekarskiej, najlepiej neurochirurga lub ortopedy, gdy bólowi okolicy krzyża towarzyszą następujące objawy:
pojawi się drętwienie (lub mrowienie) w okolicy pachwiny
ból nasila się w szybkim tempie
ból wyraźnie ogranicza aktywności życia codziennego
dochodzi do zaburzeń zwieraczy (np. trudności z oddawaniem moczu)
pojawi się niedoczulica okolicy krocza
dojdzie do osłabienia jakichkolwiek mięśni w obrębie kończyn dolnych (np. opadanie stopy)

Zwłaszcza obecność ostatnich trzech objawów może sugerować tzw. zespół ogona końskiego ? stan, który wymaga pilnej interwencji.

W przypadku, gdy ból utrzymuje się ponad trzy miesiące najczęściej przyczyną jest choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego ? dysku. Rozpoznanie to można ustalić na podstawie badań obrazowych, najczulszą metodą jest rezonans magnetyczny. Należy pamiętać, że samo wykazanie w badaniu wypukliny jądra miażdżystego nie oznacza konieczności leczenia operacyjnego. Gdy bólowi dolnego odcinka kręgosłupa towarzyszy ból promieniujący do jednej lub obu kończyn dolnych (rwa kulszowa) prawdopodobieństwo, że przyczyną jest wypuklina jądra miażdżystego jest znacząco wyższe. W pierwszej kolejności należy podjąć próbę leczenia zachowawczego, a dopiero gdy jest ono nieskuteczne można rozważyć leczenie chirurgiczne. O ile współczesne techniki operacyjne są bardzo skuteczne, istnieje pewne ryzyko powikłań, dlatego bardzo staranna kwalifikacja do leczenia polegająca na współpracy pacjenta z chirurgiem ma kluczowe znaczenie.
Ból spowodowany innymi, rzadszymi przyczynami, jak kręgozmyk czy zespół bolesnych wyrostków stawowych również może być, przynajmniej przez jakiś czas, z powodzeniem leczony zachowawczo a decyzja o leczeniu operacyjnym powinna być podjęta z rozwagą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz