środa, 13 lutego 2013

leczenie bólu kręgosłupa, ból, skolioza, dyskopatia, rwa kulszowa

Schorzenia kręgosłupa nie powinny być w żadnym wypadku lekceważone ani zaniedbywane. Leczenie jest konieczne dla zachowania jak najdłuższej sprawności fizycznej, aby móc normalnie funkcjonować. Na wady postawy u dzieci dobrym sposobem jest gimnastyka korekcyjna, natomiast na poważniejsze schorzenia rehabilitacja i ćwiczenia mogą nie skutkować i często konieczne jest wykonanie operacji, czasami nawet kilku.
Pierwszym etapem przy łagodniejszych schorzeniach kręgosłupa jest leczenie zachowawcze. Podaje się wtedy odpowiednie leki i czeka na skutki ich działania- ustąpienie bólu. Skuteczność leczenia powinna być oceniana poprzez tempo powrotu chorego do pełnej sprawności tak fizycznej jak i intelektualnej. Jednakże nie zawsze ustąpienie bólu świadczy o ustąpieniu dolegliwości.
Czasami dodatkiem dla farmakoterapii jest fizjoterapia, w połączeniu mogą zdziałać cuda i przynieść pożądane efekty. Podczas podawania leków ważny jest rodzaj bólu odczuwanego przez pacjenta. Poza tym zwraca się uwagę na wiek, choroby przebiegające jednocześnie ze schorzeniem kręgosłupa.
Podstawowym lekiem do walki z bólem stał się paracetamol. Przeznaczony jest do likwidowania bólu o małym i średnim natężeniu, może być łączony z innymi lekami. Tutaj stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne i opioidy. Te ostatnie są dosyć silnymi lekami, służącymi do leczenia bólu o podłożu nienowotworowym. Leczenie tymi środkami stosuje się, gdy inne leki zawiodły. Do słabszych opioidów nalezą kodeina i tramadol, które stosuje się w leczeniu narządów ruchu.
Ważne w leczeniu dolegliwości kręgosłupa są preparaty rozluźniające napięcie mięśniowe. Tego rodzaju leki to miorelaksanty. Są skuteczne w ostrych bólach krzyżowych połączonych z przykurczami mięśni. Oprócz wyżej wymienionych leków, w leczeniu bólu kręgosłupa stosuje się leki przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe, miejscowo znieczulające i kortykosteroidy.
Bardzo skutecznym i mniej inwazyjnym niż niektóre leki sposobem leczenia schorzeń kręgosłupa jest rehabilitacja, w której skład wchodzą masaże i ćwiczenia usprawniające w tym także gimnastyka korekcyjna. Masaż leczniczo- relaksacyjny zawsze powinien być wykonany przez odpowiednio do tego przygotowanego rehabilitanta. Jest wiele różnych technik masażu, które przynoszą ulgę nawet w poważnych dolegliwościach kręgosłupa.
Jeżeli wszystkie metody zawiodły bądź schorzenie jest bardzo poważne podejmuje się leczenie operacyjne. Najczęściej wskazaniem do zabiegu operacyjnego są ubytkowe objawy neurologiczne takie jak niedowłady ruchowe, zaburzenia czucia, dysfunkcja zwieraczy odbytu i pęcherza moczowego.
Jest wiele technik leczenia chirurgicznego. Wybór metody zależy od schorzenia a także stan układu kostnego, stan neurologiczny i ogólny stan pacjenta. Techniki chirurgiczne mogą być inwazyjne i mało inwazyjne. Mało inwazyjne charakteryzują się mniejszym uszkodzeniem tkanek miękkich i kości. Zabiegi można także wykonywać technikami mikrochirurgicznymi lub klasycznymi. W wypadku dyskopatii wybór techniki zależy od rodzaju przepukliny dyskowej.
Wskazaniem do leczenia chirurgicznego są objawy ucisku układu nerwowego w obrębie kanału kręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa. Tam uszkodzeniom mogą ulegać korzenie nerwowe i szyjny odcinek rdzenia kręgowego. Jest to dosyć ważny odcinek kręgosłupa i dlatego nie można zbagatelizować wszelkich schorzeń, które go dotyczą. Operacja może być traktowana, jako postępowanie profilaktyczne. W przypadkach długiego utrzymywania się bólu decyzja o podjęciu operacji staje się nieuchronna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz