sobota, 13 sierpnia 2016

Transtec - Buprenorphinum - zastosowanie i działanie lecznicze

Podstawowe informacje
Składbuprenorfina
Postaćsystem transdermalny
KategoriaOśrodkowy układ nerwowy
SpecjalnościChirurgia ogólna
Onkologia kliniczna
Działanieprzeciwbólowe
Zamów w doz.plTranstec 70 mcg/h, 40 mg, plastry TTS, 5 szt.

Wskazania:

Silne bóle różnego pochodzenia (po operacjach, urazach, w przebiegu chorób nowotworowych, w zawale serca)

Dawkowanie:

>Zewnętrznie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Plaster należy nakleić na czystą, suchą i nieowłosioną skórę. Kolejny plaster, po usunięciu zużytego, można nakleić na inne miejsce (w to samo miejsce po minimum 7 dniach). Uwaga! Przez 24 godziny po usunięciu plastra Transtec nie należy stosować innego preparatu opioidowego. Uwaga! W trakcie leczenia nie wolno pić alkoholu. Uwaga! Nie eksponować miejsca z naklejonym plastrem na działanie ciepła (poduszek lub koców elektrycznych, termoforów, lamp rozgrzewających, sauny, słońca, gorących kąpieli). Gorączka i wysoka temperatura otoczenia mogą zwiększyć przenikanie leku przez skórę. Nie zaleca się stosowania preparatu Transtec u pacjentów poniżej 18 lat ze względu na brak wystarczających badań w tej grupie wiekowej. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

>Najczęściej występującym miejscowym działaniem niepożądanym w obrębie skóry jest rumień i świąd po usunięciu plastra. Objawy te są na ogół łagodne i ustępują w ciągu 24 godzin po usunięciu plastra. Objawy ogólne. Często: duszność, ból i zawroty głowy, wymioty, zaparcie, wysypka, nadmierna potliwość, obrzęki, zmęczenie. Niezbyt często: splątanie, zaburzenia snu, niepokój ruchowy, nadmierne uspokojenie, niedociśnienie, suchość błony śluzowej jamy ustnej, osutka, zmniejszenie wzwodu, znużenie. Rzadko: brak łaknienia, objawy psychotyczne (takie jak omamy, lęk, koszmary senne), zmniejszenie popędu płciowego, zaburzenia koncentracji, zaburzenia mowy, uczucie zdrętwienia, zaburzenia równowagi, parestezje (np. uczucie kłucia lub palenia skóry), zaburzenia widzenia (w tym niewyraźne widzenie), obrzęk powiek, uderzenia gorąca, zahamowanie ośrodka oddechowego, zgaga, miejscowe reakcje nadwrażliwości z cechami zapalenia, zatrzymanie oddawania moczu (w tym zatrzymanie moczu). Po długotrwałym stosowaniu  zespół abstynencyjny (pobudzenie, lek, nerwowość, bezsenność, nadpobudliwość ruchowa, drżenia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe). Ze względu na mały potencjał uzależniający buprenorfiny, ryzyko wystąpienia zespołu abstynencyjnego po jej odstawieniu jest bardzo małe. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy o nich poinformować lekarza. Lek upośledza sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Pacjenci stosujący preparat Transtec co najmniej 24 godziny po usunięciu plastra nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na buprenorfinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu,  zaburzenia oddychania, choroby wątroby, miastenię. Gdy przyjmujesz opioidowe leki przeciwbólowe, leki nasenne, przeciwdepresyjne, neuroleptyki. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie należy stosować preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz