sobota, 13 sierpnia 2016

DicloDuo - Diclofenacum natricum - zastosowanie i działanie lecznicze

Podstawowe informacje
Składsól sodowa diklofenaku
Postaćkapsułki o przedłużonym uwalnianiu
KategoriaUkład mięśniowo-szkieletowy
SpecjalnościOrtopedia i traumatologia narządu ruchu
Reumatologia
Działanieprzeciwzapalne
przeciwbólowe
przeciwgorączkowe
Zamów w doz.plDicloDuo, 75 mg, kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, 30 szt.

Wskazania:

W leczeniu objawowym zapalnych postaci chorób reumatycznych (np. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniajce zapalenie stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów) oraz reumatycznych i pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł i tkanek miękkich okołostawowych. Jako lek przeciwbólowy po zabiegach chirurgicznych i w bolesnym miesiączkowaniu.

Dawkowanie:

>Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Kapsułki należy przyjmować najlepiej w czasie posiłków, popijając płynem. Nie rozgryzać.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

>Często: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (bóle w nadbrzuszu, nudności, wymioty, biegunka, skurcze w jamie brzusznej, niestrawność, wzdęcia, brak łaknienia), bóle i zawroty głowy, uczucie oszołomienia, wypryski i wykwity skórne, zwiększenie aktywności aminotransferazy w surowicy. Rzadko: zapalenie błony śluzowej żołądka, krawienia z przewodu poakrmowego (wymioty krwawe, smoliste stolce, krwawe biegunki), owrzodzenia przewodu pokarmowego, senność, uczucie zmęczenia, pokrzywka, zaburzenia czynności nerek i wątroby, reakcje nadwrażliwości, obrzęk.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zawroty głowy, uczucie zmęczenia, zaburzenia widzenia, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na diklofenak, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, astmę, zaburzenia czynności układu krwiotwórczego, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, owrzodzenia lub zapalenia jelit, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, nerek i/lub wątroby.   Gdy przyjmujesz digoksynę, fenytoinę lub sole litu, leki na nadciśnienie, moczopędne, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, glikokortykosteroidy, metotreksat, probenecid, chinolony przeciwbakteryjne, cyklosporynę, leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwcukrzycowe. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Stosowanie w I i II trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią ograniczone jest do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. Nie stosować w ostatnim trymestrze ciąży (ryzyko zahamowania skurczy porodowych, przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego Botalla płodu, zwiększone ryzyko krwotoków zarówno u matki jak i u dziecka). Nie stosować w okresie karmienia piersią.

1 komentarz:

  1. A może też czasem warto w jakiś sposób zdecydować się na suplementację? Dzięki temu może niektóre leki nie będą potrzebne? Świetne są takie suplementy, jak np. aloes herbalife w formie napoju. Aloes jest rewelacyjny nie tylko na nasz organizm od środka, ale i na urodę i wygląd organizmu.

    OdpowiedzUsuń