poniedziałek, 22 grudnia 2014

stenoza kręgosłupa lędźwiowego

Definicja

Stenoza odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest stanem spowodowanym przez zwężenie kanału kręgowego. W terminologii medycznej stenoza to zwężenie lub ograniczenie kanału lub przewodu.

Przyczyny

Zmiany rozmiaru lub kształtu kanału kręgowego zazwyczaj pojawiają się w wyniku procesu starzenia. Zwykle miejsca w otworach kości kręgosłupa wystarcza dla nerwów odchodzących od rdzenia kręgowego, ale w przypadku zmniejszenia średnicy tych otworów (z powodu przerostu kości lub otaczających tkanek) może wystąpić ucisk nerwu.
Zwężenie w lędźwiowym odcinku kręgosłupa może również oddziaływać na rdzeń kręgowy z powodu naruszenia przestrzeni kanału kręgowego.
Struktury przylegające do kręgosłupa również mogą być dotknięte procesem patologicznym procesem patologicznym:
  • więzadła kręgosłupa mogą zesztywnieć i stwardnieć
  • kości i stawy (w których często występuje choroba zwyrodnieniowa stawów) mogą się powiększyć; mogą rozwinąć się zmiany kostne (osteofity)
  • krążek międzykręgowy może się uwypuklić lub wypaść
  • kręgi mogą zmienić położenie.

Objawy

Zbyt ciasny kanał kręgowy może uciskać nerwy i rdzeń kręgowy, co jest przyczyną bólu i dyskomfortu.
Pacjenci ze stenozą lędźwiowego odcinka kręgosłupa, stojąc lub chodząc, często odczuwają ból pośladków lub mrowienie w udzie (nodze). Dyskomfort na ogół ustępuje po pochyleniu się do przodu (zgięciu) lub podczas odpoczynku. W niektórych przypadkach pacjenci skarżą się na ból pleców oraz ból i osłabienie nóg.

Czynniki ryzyka

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa postępują z wiekiem, ale nasilenie objawów zależy od rozmiaru kanału kręgowego i stopnia ucisku nerwów. Stopień zniszczenia jest różny u różnych osób; nie wszyscy chorzy odczuwają objawy.

Diagnoza

Diagnostyka stenozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa rozpoczyna się zebraniem informacji (wywiad) i badaniem fizykalnym. Należy omówić z lekarzem objawy i sytuacje, w których się pojawiają i w których się nasilają lub słabną. Badanie fizykalne pomoże ustalić stopień ciężkości stanu i stwierdzić ewentualne osłabienie i/lub drętwienie.
Zaburzenia siły i czucia ocenia się w badaniu neurologicznym, w którym uzyskuje się obiektywne dowody na występowanie przewlekłego ucisku korzenia nerwu z powodu stenozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W celu potwierdzenia diagnozy lekarz może zalecić wykonanie badań obrazowych: badania radiologicznego, badania za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) i tomografii komputerowej (CT).

Leczenie

Po ustaleniu rozpoznania stenozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, lekarz może zalecić leczenie zachowawcze w celu złagodzenia dolegliwości bólowych. Jeśli leczenie zachowawcze okazuje się nieskuteczne, kolejną metodą jest leczenie chirurgiczne.

Leczenie zachowawcze

W niektórych przypadkach bóle pleców i nóg spowodowane stenozą lędźwiową mogą być leczone farmakologicznie przy pomocy iniekcji kortykosteroidów; zleca się także odpoczynek i fizykoterapię. Jeśli dolegliwości nasilają się, a leczenie zachowawcze nie łagodzi objawów, lekarz i pacjent mogą wspólnie rozważyć inne, bardziej zdecydowane metody leczenia.

Implant międzywyrostkowy wyrostków kolczystych

Implant X-StopPK® wszczepiany jest podczas małoinwazyjnego zabiegu. Chociaż implant X-StopPK® został zaprojektowany tak, aby pozostawać między wyrostkami kolczystymi na stałe w celu zapobiegania uciskowi na nerwy, może on zostać usunięty. Podczas zabiegu nie dochodzi do usunięcia żadnej strukturalnie istotnej kości. Implant X-StopPK® stanowi dla lekarza i pacjenta opcję terapeutyczną w dalszym okresie leczenia, jeśli choroba kręgosłupa postępuje.

http://www.medtronic.pl/twoje-zdrowie/stenoza-odcinka-ledzwiowego-kregoslupa/index.htm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz