sobota, 27 września 2014

Paracetamol

Paracetamol jest składnikiem wielu leków dostępnych bez recepty, po które sięgamy, gdy boli głowa, ząb czy dokuczają bóle menstruacyjne. Zalecany jest przy bólach mięśni, stawów, kości, nerwobólach, dolegliwościach związanych z miesiączką, przy chorobach z wysoką temperaturą, po zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych.
Paracetamol - popularny lek przeciwbólowy, na świecie dostępny jest od 1955 r. W Polsce zrobił karierę w latach 90. XX wieku, kiedy to zastąpił powszechnie używany piramidon – lek o działaniu przeciwgorączkowym. W odpowiednich dawkach lek może być stosowany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Dostępny jest w postaci tabletek, czopków i syropów. Substancja jest pochodną acetanilidu. Jest zaliczana do analgetyków, co oznacza, że działa przeciwbólowo, i antypiretyków, czyli substancji obniżających gorączkę. W odróżnieniu od typowych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) ma słabe działanie przeciwzapalne.

Paracetamol - kiedy się go stosuje

Przyjmowanie paracetamolu jest zalecane przy bólach mięśni, stawów, kości, zębów, głowy, nerwobólach, dolegliwościach związanych z miesiączką, przy chorobach z wysoką temperaturą, po zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych.

Zalety paracetamolu

Paracetamol dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, a ulgę można odczuć po 30-60 minutach od zażycia. Jego działanie przeciwbólowe utrzymuje się przez 4-6 godzin, przeciwgorączkowe – 6-8. Paracetamol nie zaburza procesów krzepnięcia krwi. Leki zawierające tę substancję są bezpieczne dla żołądka, ponieważ nie uszkadzają błony śluzowej. Metabolizowany jest w wątrobie, a wydalany z moczem. Lek działa poprzez blokowanie syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym.

Wady paracetamolu

Przy krótkotrwałym stosowaniu nie wolno przekraczać 4 g na dobę, a przy długotrwałym – 2,5 g (u dorosłych). Dobowa dawka leku musi być zatem dostosowana do czasu trwania kuracji. Trzeba pamiętać, że jest wiele preparatów zawierających paracetamol, i uważać, aby nieświadomie nie dublować dawki, przyjmując leki przeciwgrypowe, które często też zawierają paracetamol. Nie należy łączyć także paracetamolu z innymi substancjami przeciwbólowymi (np. ibuprofen, kwas acetylosalicylowy).

Paracetamol - zachowaj ostrożność

Stosując paracetamol, należy zachować ostrożność, gdyż wchodzi on w reakcje z innymi lekami. Wzmaga działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych i niektórych leków przeciwzakrzepowych. Nie wolno go łączyć z NLPZ, bo zwiększa ryzyko uszkodzenia nerek. W zestawieniu z inhibitorami MAO (leki używane w leczeniu depresji) może być powodem pobudzenia i gorączki. Podany razem z ryfampicyną (półsyntetyczny antybiotyk o działaniu bakteriobójczym), lekami przeciwpadaczkowymi lub barbituranami (środki stosowane przy bezsenności) może uszkodzić wątrobę. Leków z paracetamolem nie należy podawać dzieciom poniżej 3. miesiąca życia, osobom z niewydolnością nerek lub wątroby. Bez konsultacji lekarskiej jest odradzany kobietom w ciąży (w 1. trymestrze bezwzględnie) i karmiącym piersią. Leku powinny unikać osoby nadużywające alkoholu i głodzące się, bo u nich szybciej dochodzi do uszkodzenia wątroby.
Ważne
Ważne

Leki, które zawierają paracetamol

Acenol, Antidol, Apap (tabletki, zawiesina, czopki), Apap Noc, Apap Extra, Calpol, Cefalgin, Codipar (tabletki i czopki), Coldrex, Coldrex Maxgrip, Efferalgan (czopki, tabletki), Febrisan, Fervex, Gripex, Gripex Control, Gripex Max, Gripex Noc, Grypolek, Gryposto, Panadol, Saridon, Solpadeine, Tabcin, Theraflu zatok, Vegantalgin
 


http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/paracetamol-na-bol-glowy-zebow-i-bole-menstruacyjne_38852.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz