środa, 17 lipca 2013

złamanie kręgosłupa-definicja, przyczyny, objawy, ryzyko złamania, stawianie diagnozy, leczenie, ryzyko podczas leczenia, oczekiwania względem metody leczenia, dobór leczenia

Definicja

Złamanie kręgosłupa (kompresyjne) występuje wtedy, gdy jeden z kręgów zostaje złamany lub zapada się.

Przyczyny

Ubytek masy kostnej może prowadzić do zapadania się lub złamań kręgów. Pierwotna osteoporoza i menopauza nie są jedynymi przyczynami utraty masy kości. Choroba nowotworowa, chemioterapia, radioterapia, nadczynność tarczycy i przewlekłe stosowanie kortykosteroidów również powodują ubytek masy kostnej i wzrost ryzyka złamania.

Objawy

Złamanie kręgosłupa może sygnalizować nagłe pojawienie się bólu lub przewlekły, tępy ból pleców. Jeśli dłużej niż przez kilka dni cierpisz na ból pleców, spotkaj się z lekarzem. Śledź swoją postawę i wzrost. Rutynowo mierz swój wzrost w gabinecie lekarza. Złamania kręgosłupa może spowodować zapadnięcie się kręgów, a zatem obniżenie wzrostu.
Wielokrotne złamania kręgosłupa mogą prowadzić do zmian postawy lub wytworzenia garbu. Zmniejszenie wzrostu lub pojawienie się garbu może sygnalizować złamanie kręgosłupa.

Czynniki ryzyka

Przebycie złamania kręgosłupa znacznie zwiększa zagrożenie kolejnym złamaniem. Z upływem czasu wielokrotne złamania mogą zaburzyć układ kręgosłupa, co spowoduje pochylenie się ku przodowi (wdowi garb). Skrzywienie kręgosłupa ku przodowi może stać się na tyle duże, że zaburzy równowagę, a ucisk na klatkę piersiową utrudni oddychanie, jedzenie lub spanie.1 2 Inne czynniki ryzyka obejmują wiek, płeć i styl życia.

Diagnoza

Nowy lub nietypowy ból pleców należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi. Wczesna diagnoza pozwoli na rozważenie wielu metod leczenia.. Badania fizykalne i radiologiczne pomogą wykryć rzeczywistą przyczynę i ewentualnie wykluczyć złamanie kręgosłupa.


Możliwości leczenia złamań kręgosłupa

Leżenie i leki mogą złagodzić ból, ale nie zrekonstruują złamanego kręgosłupa. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie złamanie kręgosłupa spowodowane osteoporozą, chorobą nowotworową lub łagodnym guzem, firma Medtronic proponuje Ci innowacyjną metodę leczenia.

Leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze bólu pleców i/lub złamania kręgosłupa to kilka dni leżenia w łóżku z lekami przeciwbólowymi, rzadziej gorset. Może zredukować ból, ale nie zrekonstruuje ani nie złoży złamanej kości.

Kyfoplastyka balonowa 

 Jeśli kość jest złamana, celem leczenia jest stabilizacja złamania i przywrócenie kości jej prawidłowej pozycji anatomicznej.

Kyfoplastyka balonowa KYPHON® jest minimalnie inwazyjnym zabiegiem, który może zrekonstruować złamany krąg w kręgosłupie i zredukować objawy bólowe. Nazwa zabiegu pochodzi od balonów ortopedycznych używanych do podniesienia złamanej kości w celu przywrócenia jej prawidłowej pozycji anatomicznej.

 Kyfoplastyka balonowa KYPHON jest minimalnie inwazyjnym zabiegiem rekonstrukcji złamanego kręgosłupa. Zabieg chirurgicznego leczenia złamania kręgosłupa za pomocą kyfoplastyki balonowej trwa około godziny (na jeden poziom)i zazwyczaj wymaga krótkiej hospitalizacji. 

 Kyfoplastyka balonowa KYPHON może zredukować lub wyeliminować ból pleców spowodowany złamaniem kręgosłupa, może także zrekonstruować wysokość trzonu kręgu.2 Wykazano, że leczenie za pomocą kyfoplastyki balonowej KYPHON ma niski wskaźnik powikłań, ale – jak w przypadku innych zabiegów operacyjnych – pozostaje ryzyko związane z samym zabiegiem, łącznie z wystąpieniem poważnych powikłań. Ten zabieg nie jest przeznaczony dla każdego; konieczne jest zalecenie lekarza. Należy skonsultować się z lekarzem i wraz z nim rozważyć ryzyko i korzyści zastosowania tej metody leczenia. 



Kręgosłup dorosłego człowieka jest kolumną złożona z 33 kości, które chronią rdzeń kręgowy i umożliwiają utrzymywanie pozycji pionowej. Każdy kostny segment kręgosłupa zwany jest kręgiem.
Złamanie kręgosłupa oznacza, że jeden z kręgów jest pęknięty lub się zapadł. Rozległość pęknięcia może być różna, począwszy od niewielkiego złamania bez przemieszczenia do całkowitego zapadnięcia się trzonu kręgu.
Gdy kość ulega złamaniu, może się pojawić miejscowy obrzęk, często występuje ból. W przypadku kręgosłupa obrzęk i zmiana położenia może drażnić przyległe tkanki i nerwy. Uszkodzenie nawet jednego kręgu może zmienić położenie całego kręgosłupa, co upośledza rozłożenie wagi ciała wzdłuż kręgosłupa i przygotowuje grunt pod kolejne złamanie.
Kyfoplastyka balonowa KYPHON® jest minimalnie inwazyjnym zabiegiem, który może zrekonstruować złamania kręgosłupa. Leczenie operacyjne jednego poziomu za pomocą kyfoplastyki balonowej trwa około godziny i zazwyczaj wymaga krótkiej hospitalizacji.
Kyfoplastyka balonowa KYPHON może zredukować lub wyeliminować ból pleców spowodowany złamaniem kręgosłupa, może także zrekonstruować wysokość trzonu kręgu i właściwe ułożenie kręgosłupa. Wczesne i skuteczne leczenie (stabilizacja złamanej kości) może zredukować konsekwencje złamania kręgosłupa, zwłaszcza związane z innymi metodami leczenia, np. długotrwałe leżenie w łóżku lub stosowanie leków przeciwbólowych.
Inne korzyści to systematyczna poprawa ruchomości, poprawa zdolności wykonywania codziennych zajęć i poprawa jakości życia. Wykazano co prawda, że leczenie za pomocą kyfoplastyki balonowej KYPHON ma niski wskaźnik powikłań, ale – jak w przypadku innych zabiegów operacyjnych – ryzyko jest związane z samym zabiegiem, do wystąpienia poważnych powikłań włącznie. Zabieg nie jest przeznaczony dla każdego; konieczne jest zalecenie lekarza. Skonsultuj się z lekarzem, aby wspólnie z nim rozważyć ryzyko i korzyści.


 Korzyści
Wykazano, że za pomocą kyfoplastyki balonowej KYPHON® można zrekonstruować wysokość trzonu kręgu i przeprowadzić korekcję zniekształcenia trzonu kręgu. Dodatkowe korzyści to:1-3
  • znaczna i ciągła redukcja bólu pleców
  • znaczna rekonstrukcja wysokości trzonu kręgu
  • znaczna i ciągła poprawa jakości życia
  • znaczna i ciągła poprawa mobilności
  • znaczna i ciągła poprawa zdolności wykonywania codziennych czynności
  • znaczna redukcja liczby dni w miesiącu, podczas których pacjent pozostaje w łóżku z powodu bólu pleców
  • znaczna i ciągła redukcja liczby dni w miesiącu, podczas których ból przeszkadza pacjentowi w wykonywaniu codziennych czynności.
Liczne badania udokumentowały pozytywne wyniki leczenia za pomocą kyfoplastyki balonowej KYPHON w czasie okresu kontrolnego co najmniej 2 lat.

Ryzyko

Wykazano, że leczenie za pomocą kyfoplastyki balonowej KYPHON ma niski wskaźnik powikłań, ale – podobnie jak w przypadku większości zabiegów operacyjnych – mogą wystąpić poważne zdarzenia niepożądane, nawet śmiertelne, łącznie z zawałem mięśnia sercowego, zatrzymaniem akcji serca, udarem i zatorem (na skutek przemieszczania się do płuc lub do serca skrzepów krwi, tłuszczu lub cementu kostnego). Ryzyko obejmuje także infekcję; wyciek cementu kostnego do mięśni i tkanek otaczających rdzeń kręgowy i uraz nerwu, który w rzadkich przypadkach powoduje paraliż; przeciek cementu kostnego do naczyń krwionośnych wywołujący ich uszkodzenie, do płuc i/lub serca. Zabieg nie jest przeznaczony dla każdego; konieczne jest zalecenie lekarza. Skonsultuj się z lekarzem, aby wspólnie rozważyć ryzyko i korzyści.

Zabieg

 
W kyfoplastyce balonowej KYPHON® wykorzystuje się balony ortopedyczne i cement kostny do zrekonstruowania złamanego kręgosłupa. Zabieg stabilizuje złamany krąg przez wytworzenie wewnętrznego odlewu. Wielu pacjentów bezpośrednio po zabiegu informuje o złagodzeniu bólu spowodowanego złamaniem i wzroście mobilności.

Czy ta metoda jest dla Ciebie odpowiednia?

Rozważając ewentualność zastosowania tej metody, należy pamiętać, że co prawda kyfoplastyka balonowa KYPHON® ma niski wskaźnik powikłań, ale poważne powikłania mogą wyniknąć z samego zabiegu, jak w przypadku każdego zabiegu operacyjnego.
Wykazano, że kyfoplastyka balonowa KYPHON jest korzystna dla pacjentów, u których jest możliwa rekonstrukcja wysokości trzonu kręgu. Należy skonsultować korzyści i ryzyko związane z tym zabiegiem, aby podjąć świadomą decyzję.

Zabieg operacyjny: czego oczekiwać?

Kyfoplastyka balonowa KYPHON jest minimalnie inwazyjnym zabiegiem, trwa około godziny (na każdy leczony poziom złamania). Może być wykonana w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych, w zależności od stanu zdrowia pacjenta. 

Wybór leczenia

Złamanie kręgosłupa (zwane również kompresyjnym złamaniem kręgosłupa) występuje wtedy, gdy jeden z kręgów ulega złamaniu lub zapada się. U większości pacjentów ze złamaniem kręgosłupa podłożem choroby jest Osteoporoza, która powoduje utratę wytrzymałości i stabilności kości.
Utrata kości może być także skutkiem ubocznym stosowania kortykosteroidów i niektórych metod leczenia nowotworów oraz trybu życia ( palenie tytoniu, brak aktywności i niskie spożycie wapnia).
Kości w kręgosłupie różnią się od kości w innych częściach szkieletu. Kości nóg np. są sztywniejsze i mają większą gęstość niż kości kręgosłupa. Silne, o wysokiej gęstości, wytrzymują gwałtowne ruchy. Kości kręgosłupa mają niższą gęstość i są bardziej „gąbczaste”, a zatem bardziej podatne na złamania.
Kyfoplastyka balonowa KYPHON® jest metodą leczenia odpowiednią dla pacjentów, u których występują bóle pleców lub deformacja w związku ze złamaniem/złamaniami kręgosłupa. Po badaniu fizykalnym lekarz może zlecić wykonanie badań obrazowych, jak badanie radiologiczne lub za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI), aby potwierdzić diagnozę.
Pacjenci zwykle najpierw są badani przez lekarza pierwszego kontaktu i otrzymują skierowanie do specjalisty. Po leczeniu za pomocą kyfoplastyki balonowej KYPHON pacjent jest ponownie kierowany do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu leczenia choroby podstawowej.
Po zabiegu większość pacjentów informuje o złagodzeniu bólu i poprawie mobilności.
Wykazano, że leczenie za pomocą kyfoplastyki balonowej KYPHON ma niski wskaźnik powikłań, ale – jak w przypadku większości zabiegów operacyjnych – mogą po nim wystąpić poważne zdarzenia niepożądane, nawet śmiertelne, łącznie z zawałem mięśnia sercowego, zatrzymaniem akcji serca, udarem i zatorem (na skutek przemieszczania się skrzepu krwi, tłuszczu lub cementu kostnego do płuc lub do serca). Ryzyko obejmuje także infekcję; wyciek cementu kostnego do mięśni i tkanek otaczających rdzeń kręgowy i uraz nerwu, który – w rzadkich przypadkach – może spowodować paraliż; przeciek cementu kostnego do naczyń krwionośnych wywołujący uszkodzenie naczyń krwionośnych, płuc i/lub serca. Zabieg nie jest odpowiedni dla każdego; konieczne jest zalecenie lekarza. Skonsultuj się z lekarzem, aby rozważyć ryzyko i korzyści wynikające z zastosowania tej metody leczenia.


Przed zabiegiem

Przed zabiegiem zostaną przeprowadzone badania (fizykalne i obrazowe, jak badanie radiologiczne), aby móc precyzyjnie określić lokalizację złamania.

Podczas zabiegu

Pod kontrolą radiologiczną za pomocą zgłębnika wykonuje się wąski kanał wiodący do złamanej kości. Następnie przez zgłębnik wprowadza się do trzonu kręgu mały balon ortopedyczny. Nacięcie ma około 1 centymetra długości.
Zazwyczaj używa się dwóch balonów, po jednym z każdej strony trzonu kręgu, aby wesprzeć kość ustawianą w prawidłowej pozycji i zwiększyć szanse korekcji zniekształcenia.
Następnie balon jest ostrożnie napełniany w celu uniesienia zapadniętego trzonu kręgu i przywrócenia go do prawidłowej pozycji anatomicznej. Napełnienie balonu przesuwa miękką wewnętrzną część kości do ściany trzonu kręgu; wewnątrz kręgu powstaje jama. Do jamy wprowadza się cement kostny, aby ustabilizować złamanie.
Po ustawieniu trzonu kręgu w prawidłowej pozycji balon jest opróżniany i usuwany. Jama jest wypełniona gęstym cementem kostnym, który stabilizuje złamanie. Cement kostny tworzy wewnętrzny odlew, który utrzymuje trzon kręgu we właściwym miejscu.
Leczenie operacyjne jednego poziomu za pomocą kyfoplastyki balonowej KYPHON trwa około godziny. Zabieg wymaga zwykle krótkiej hospitalizacji, zależnie od ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Po zabiegu

Po zabiegu najprawdopodobniej zostaniesz przeniesiony na salę pooperacyjną, na obserwację.
Zwykle pacjenci opuszczają szpital następnego dnia; czasem jest konieczna krótka hospitalizacja.
Po powrocie do domu wrócisz do normalnych zajęć, ale będziesz postępował zgodnie z instrukcjami lekarza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz