niedziela, 17 lipca 2016

Kręcz szyi – jak się go leczy?

Kręcz szyi to jedna z dysfunkcji narządu ruchu, która występuje głównie u dzieci (pogłębia się wraz z ich rozwojem), ale może również dotyczyć osób dorosłych.

Dysfunkcja ta objawia się przede wszystkim przechyleniem głowy na bok oraz jej skręceniem w stronę przeciwną, tak, że chory wygląda jakby patrzył w górny róg. Tego rodzaju ustawienie skutkuje rozciągnięciem i wzmożeniem napięcia mięśnia po jednej stronie szyi, podczas, gdy po drugiej stronie, ten sam mięsień jest przykurczony i osłabiony.

Kręcz szyi wrodzony

Nieleczenie kręczu wrodzonego, lub zbyt późna diagnoza skutkuje wielorakimi konsekwencjami. Do największych z nich (w przypadku kręczu pochodzenia mięśniowego) należy zaliczyć widoczną na pierwszy rzut oka asymetrię twarzy. Wraz z nią dochodzi do uszkodzenia narządu słuchu (chory może ogłuchnąć), przesunięcia nosa, zniekształceń małżowin usznych oraz wad wzroku (niemożność pełnego otworzenia oka). W późniejszym okresie może również dojść do powstania skrzywień kręgosłupa.
Jeśli mowa natomiast o kręczu pochodzenia kostnego, to wczesna diagnoza oraz szybko podjęte leczenie może skutkować nawet całkowitym jego wyleczeniem, ale jedynie w przypadku niemowląt (w przypadku dorosłych ten rodzaj kręczu rokuje niekorzystnie).

Kręcz szyi nabyty

Jego rozwój przebiega w trzech etapach: ostrym, podostrym i ostatecznie - przewlekłym. U podłoża każdego z nich leży inna przyczyna, jednakże sposób postępowania w przypadku każdego z nich jest bardzo podobny. Dwie pierwsze z wymienionych powyżej postaci kręczu nabytego, powstają głównie
w wyniku stanów zapalnych, chorób reumatycznych bądź dyskopatii. Faza przewlekała to natomiast wynik przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała, porażeń wiotkich, wad narządu wzroku, słuchu lub zaburzeń na tle układu nerwowego.

Leczenie nabytego kręczu szyi

Opiera się głównie o masaż i stosowanie terapii manualnej. Masaż przebiega w kilu etapach i obejmuje delikatne głaskanie i rozcieranie mięśnia chorego oraz zdrowego, przy czym w przypadku mięśnia zdrowego stosujemy dodatkowo ugniatanie. Zastosowanie ma również masaż punktowy oraz klasyczny masaż barków oraz karku.
Leczenie obejmuje również zabiegi fizykoterapii takie jak: naświetlania lampą Sollux, Bioptron, czy laseroterapię. Na sali rehabilitacyjnej stosuje się natomiast najczęściej wyciągi, których zadaniem jest rozciągnięcie przykurczonego mięśnia oraz ćwiczenia mięśni twarzy, które zapobiegają powstaniu
zniekształceń w jej obrębie. Od niedawna efekty fizjoterapii wspomaga się również przy pomocy tzw. kinesiotapingu, który polega na przyklejaniu specjalnych plastrów w celu rozluźnienia lub wzmocnienia danych mięśni.

Kręcz szyi może dotyczyć zarówno osób dorosłych, jak i niemowląt. W każdym przypadku zaobserwowania niepokojących zmian w obrębie szyi lub karku niezbędny jest więc kontakt z lekarzem specjalistą. Im szybsza i trafniejsza diagnoza, tym krótsze usprawnianie i lepsze efekty fizjoterapii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz