poniedziałek, 27 czerwca 2016

Rehabilitacja neurologiczna

Rehabilitacja neurologiczna to zespół działań rehabilitacyjnych ukierunkowanych na poprawę stanu pacjentów dotkniętych udarem, urazem czaszkowo-mózgowym i innymi schorzeniami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona.
Ideą neurorehabilitacji jest przywrócenie pacjentowi wszystkich funkcji, które zostały utracone w wyniku choroby. Gdy nie jest to możliwe, rehabilitant ma za zadanie nauczyć pacjenta innych strategii ruchowych, by radził sobie na co dzień mimo niepełnosprawności. Akceptacja ograniczeń wynikających z choroby bywa kluczowa w dalszym procesie leczenia. Podczas procesu neurorehabilitacji ważne jest również utrzymanie tych funkcji mózgu, które nie uległy uszkodzeniu. Ich regularna stymulacja ma zapobiegać ewentualnemu pogorszeniu się stanu pacjenta.
Czynności dnia codziennego takie jak ubieranie się, krojenie chleba, korzystanie z toalety, chodzenie po schodach czy wyjście na spacer - tak banalnie proste dla zdrowego człowieka - dla chorej osoby są często niewykonalne. W Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym Tabita duży nacisk kładziemy na terapię funkcjonalną. Program rehabilitacji, ustalany na podstawie badań i dobrany do aktualnych możliwości pacjenta, wzorowany jest na naturalnych, prawidłowych ruchach człowieka.
Każdy pacjent po przybyciu do ośrodka poddawany jest kompleksowym badaniom i ocenie funkcjonalnej. Na tej podstawie zespół, w skład którego wchodzą: lekarz, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, neurologopeda i neuropsycholog, opracowuje indywidualny program rehabilitacji.
Terapia funkcjonalna oparta o nowoczesną koncepcję rehabilitacji ma za zadanie, w miarę możliwości, ograniczyć skutki choroby, zapobiegać nawrotom i postępowi choroby, usuwać dolegliwości oraz przywrócić jak największą sprawność pacjentowi. Dzięki terapii, codzienne czynności są dla pacjentów łatwiejsze do wykonania, chory odzyskuje równowagę psychiczną i w efekcie staje się bardziej niezależny w codziennym życiu.
W zależności od stopnia niepełnosprawności w trakcie zajęć rehabilitacyjnych nasi pacjenci uczą się samodzielnego funkcjonowania poprzez naukę:
- obrotów na łóżku,
- samodzielnego siadania na łóżku,
- wstawania,
- pionizacji,
- prawidłowego chodu,
- samodzielności w zakresie samoobsługi.
Uzupełnieniem terapii są zabiegi z zakresu fizykoterapii i masażu leczniczego.
Każdy pacjent jest:
- szczegółowo diagnozowany pod kątem psychoruchowym,
- bieżąco poddawany ocenie i testom diagnostycznym w celu oceny postępów rehabilitacji.
Terapia w Ośrodku Tabita to zaprogramowana indywidualnie rehabilitacja funkcjonalna, wykorzystująca takie metody jak: NDT-Bobath oraz PNF. Zajęcia rehabilitacyjne odbywają się w gabinetach przeznaczonych do indywidualnej terapii pacjentów, wyposażonych w sterowane elektrycznie stoły terapeutyczne, poręcze do nauki chodu oraz inny sprzęt stosowany w rehabilitacji funkcjonalnej.
Oprócz w pełni wyposażonego zaplecza do fizykoterapii Ośrodek posiada pracownię ergoterapii, gabinety neuropsychologa i neurologopedy, pracownię terapii zajęciowej i terapii ręki.
W ramach rehabilitacji neurologicznej realizowanej w Ośrodku Tabita oferujemy zarówno rehabilitację poszpitalną (tzw. wczesną), jak również rehabilitację późną. Zajmujemy się wszystkimi pacjentami, także tymi, którzy wymagają pełnego zakresu usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz