niedziela, 15 listopada 2015

Zerwanie mięśnia

Zerwanie mięśnia - objawy

W wyniku kontuzji dochodzi do całkowitego rozerwania części tworzących mięsień: włókien, tzw.miofibryli, naczyń krwionośnych i niekiedy także drobnych nerwów. Może usłyszeć wtedy dźwięk kliknięcia, chrupnięcia, który pojawia się w momencie rozerwania mięśnia. Następnie pojawiają się ogromny ból oraz uczucie "rozrywania" mięśnia. Zazwyczaj dochodzi również do krwawienia wewnętrznego i powstania krwiaka w obrębie mięśnia i tkanki podskórnej, co jest wynikiem przerwania ciągłości naczyń krwionośnych.
Zazwyczaj dochodzi do zerwania mięśni kończyn dolnych: kulszowo-goleniowego, mięśnia podeszwowego, czworogłowego oraz mięśnia brzuchatego łydki.

Jak odróżnić zerwanie od naciągnięcia i naderwania mięśnia?

W przypadku naciągnięcia mięśnia dochodzi do uszkodzenia małej liczby włókien mięśniowych, w związku z tym w niewielkim stopniu dochodzi do ograniczenia sprawności, a ból przechodzi bardzo szybko. Naderwanie mięśnia to uraz o stopniu umiarkowanym, który uniemożliwia poszkodowanemu wykonywanie skomplikowanych działań ruchowych. Jest to konsekwencja przerwania większej ilości włókien mięśniowych niż w przypadku naciągnięcia. Zerwanie mięśnia to bardzo rozległe, najczęściej całkowite rozerwanie włókien mięśniowych, a także naczyń krwionośnych i drobnych nerwów. W związku z tym poszkodowany nie ma żadnej kontroli nad kontuzjowanym miejscem i czuje ostry, "rozrywający" ból.

Zerwanie mięśnia - leczenie

Jak najszybciej przerwij wykonywanie ćwiczenia lub innej czynności, podczas której doszło do zerwania mięśnia. Owiń torebkę z lodem w ręcznik i przykładaj do mięśnia na 10-15 minut co kilka godzin. W ten sposób złagodzisz ból i zmniejszysz opuchliznę. Nigdy nie kładź lodu bezpośrednio na skórę, ponieważ może to spowodować odmrożenie. Możesz zastosować delikatny ucisk na bolącą powierzchnię. Jeśli kontuzja dotyczy kończyny, unieś ją powyżej poziomu serca i oprzyj wygodnie, np. na poduszce (umożliwi to odpłynięcie krwi i zmniejszy dyskomfort). W celu złagodzenia bólu, możesz zastosować leki z grupy niesteroidowych przeciwzapalnych.
Przez miesiąc nie możesz podejmować żadnego wysiłku fizycznego. Jest to czas, kiedy włókna mięśniowe muszą się prawidłowo zrosnąć. Jakiekolwiek przeciążenie może zakłócić proces gojenia, a w przyszłości przyczynić się do nawrotu kontuzji.
Leczenie zerwanego mięśnia jest długie i wymaga konsultacji lekarskiej. Warto wiedzieć, że u sportowców stosowane jest leczenie operacyjne zespalające zerwany mięsień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz