piątek, 25 września 2015

zwyrodnienia stawów-przyczyny, leczenie, łagodzenie objawów

Zwyrodnienie stawów było kiedyś schorzeniem osób starszych. Obecnie zwyrodnienie stawów dotyczy połowy ludzi po 50. roku życia i stale przybywa coraz młodszych pacjentów. A wszystko zaczyna się od uszkodzenia chrząstki.

Powinny nas zaniepokoić wszelkiego rodzaju strzykania, trzaski, zgrzytania w stawach, a także silny ból przy obciążeniu, np. przy wchodzeniu po schodach, wstawaniu z krzesła, w czasie stania. Ale uszkodzenie chrząstki nie zawsze wiąże się z dolegliwościami (np. wielu sportowców nie odczuwa bólu), dlatego rozpoznanie zwyrodnienia stawów bywa postawione za późno.

Co niszczy chrząstkę stawową

Zniszczenie chrząstki prowadzi do inwalidztwa. Ona jest naturalnym amortyzatorem. Gdy nie spełnia swego zadania, stawy nie mogą działać, bo kości stawu nie przesuwają się względem siebie. Chrząstka zużywa się w sposób naturalny. Z wiekiem traci sprężystość, staje się żółtawa, cieńsza, płyn stawowy ma coraz gorszą jakość i daje mniejszy poślizg. Do jej przedwczesnego zużycia lub uszkodzenia prowadzą wrodzone wady postawy i budowy stawów, zmiany ich osi, np. na skutek przebytej krzywicy lub nie leczonej dysplazji stawu biodrowego. Nie służą jej też wszelkie przeciążenia mechaniczne i mikrourazy, np. podczas uprawiania sportu, zwłaszcza wyczynowego, ale też przy nierozważnej rekreacji i tylko okazjonalnie wykonywanych ćwiczeniach fizycznych.
Uszkodzenie chrząstki może wynikać z rodzaju wykonywanej pracy, dotyczy to np. dekarzy, posadzkarzy, górników. Destrukcyjną rolę odgrywa nadwaga i otyłość, a nawet długotrwały stres, który może wywołać niekorzystne zmiany w mazi stawowej. Przyczyny pierwotne zwyrodnienia nie są poznane. Mówi się o skłonnościach genetycznych, złym składzie chemicznym mazi stawowej, niedostatecznym ukrwieniu stawów, wpływie różnych chorób, m.in. cukrzycy i zaburzeń hormonalnych, zwłaszcza niedoczynności tarczycy.
Zrób to koniecznie
Zrób to koniecznie

Zapobiegaj urazom

Umiarkowany ruch dostosowany do naszych możliwości najlepiej służy stawom. Ważne jest, by ich nie wykręcać, ale poruszać tylko w płaszczyznach fizjologicznych. Idealny jest rower, a jeśli pływanie, to na plecach lub kraulem (w żabce skręcamy stawy). Trzeba też unikać urazów i systematycznie ćwiczyć mięśnie, pozbyć się nadwagi i otyłości, korygować niesymetryczne przeciążenia kręgosłupa (np. wyrównać podkładką w bucie długość nóg), do pracy na kolanach zakładać ochraniacze, nosić obuwie, które amortyzuje wstrząsy, nie eksploatować nadmiernie stawu w jednej pozycji.

Leczenie zwyrodnienia stawów

Farmaceutyki zawsze dobiera się indywidualnie. Stosuje się preparaty steroidowe, które początkowo wprawdzie przynoszą ulgę, lecz dają skutki uboczne. Często zapisuje się też środki przeciwreumatyczne, np. kwas acetylosalicylowy. Pomaga wstrzykiwanie do stawu kwasu hialuronowego, który jest składnikiem mazi stawowej.
Jeśli nie można wyeliminować przyczyn zużycia stawów, trzeba poprawiać ich funkcjonowanie i łagodzić ból. Ale należy zachować ostrożność w zażywaniu dostępnych bez recepty niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, polecanych jako przeciwreumatyczne. Uszkadzają one przewód pokarmowy. Warto zastanowić się nad przeciwbólowym zastosowaniem akupunktury.
Preparaty chlorku i chlorowodorku glukozaminy albo siarczanu glukozaminy nie zregenerują chrząstki, mogą tylko przy długotrwałym przyjmowaniu w pewnym stopniu hamować proces jej niszczenia.
Na tkanki stawu dobrze wpływają zabiegi fizykoterapeutyczne - krioterapia, prądy diadynamiczne, magnetoterapia, laser. Jako ostatnia możliwość pozostaje zabieg chirurgiczny.


http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup/zwyrodnienie-stawow-przyczyny-leczenie-i-lagodzenie-objawow-zwyrodnien_33633.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz