środa, 25 lutego 2015

Zwyrodnienia kręgosłupa, dyskopatia, rwa kulszowa – jak opanować BÓL KRĘGOSŁUPA

Niektórych schorzeń kręgosłupa nie pokonasz. Zwyrodnienia kręgosłupa, dyskopatia i rwa kulszowa to choroby, które wymagają konsultacji lekarskiej. Ty sama jednak możesz zatrzymać ich rozwój i złagodzić dolegliwości. Jak poradzić sobie, gdy dokucza ból kręgosłupa?
Każdy ból kręgosłupa, który trwa ponad 2 tygodnie, nawraca lub jest ostry, wymaga konsultacji, najlepiej ortopedy. Na podstawie wywiadu, oględzin i RTG (ewentualnie dodatkowych badań) lekarz stwierdzi, co nam jest i zastosuje odpowiednie leczenie lub skieruje do innego specjalisty.

Zwyrodnienia kręgosłupa

Jeżeli mazi stawowej jest za mało (z powodu wieku lub braku ruchu), chrząstka stawowa staje się coraz cieńsza, powstają na niej rysy i nierówności. Gdy całkiem zaniknie, kość ociera się o kość, powodując silny ból przy próbie wykonania jakiegokolwiek ruchu. Do ocierania się kości może także dojść na skutek spłaszczenia dysków.
Czasem na wytartych kręgach powstają osteofity – chrzęstne i kostne narośla, które zniekształcają staw. Naciskając na nerwy, powodują ból podczas poruszania.
Bóle sprawiają, że staramy się jak najmniej ruszać i przybieramy nienaturalną postawę. A to prowadzi do osłabienia mięśni i przeciążeń.
Zwyrodnieniom kręgosłupa sprzyjają wady postawy, nadwaga, siedzący tryb życia, schylanie się i podnoszenie ciężkich rzeczy na wyprostowanych nogach.
Nasza rada: Odpoczywaj czynnie – wzmocnisz mięśnie oraz kości i rozluźnisz się. Unikaj też błędów w życiu codziennym, które przyśpieszają rozwój choroby.

Problem
Problem

Czy wiesz, że...

Schorzenia kręgosłupa są najczęściej wynikiem przeciążeń i zwyrodnień. Jednak nie zawsze.
  • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)
Pierwszą oznaką jest silny ból i poranna sztywność kręgosłupa lędźwiowego. Z czasem choroba obejmuje coraz wyższe partie. Poszczególne kręgi zaczynają się zrastać, co utrudnia poruszanie i oddychanie. Leczenie polega na łagodzeniu bólu oraz hamowaniu rozwoju choroby. Chorzy powinni być pod opieką reumatologa.
  • Osteoporoza
Przez lata rozwija się niepostrzeżenie, okradając szkielet z masy kostnej. W końcu kości stają się tak słabe, że zaczynają wołać o ratunek. Najczęstszym objawem są bóle w okolicy kręgosłupa występujące podczas siadania i wstawania. Gdy choroba jest zaawansowana, ból zlokalizowany w piersiowym lub lędźwiowym odcinku, towarzyszy prawie wszystkim czynnościom i jest wynikiem powolnych złamań kręgosłupa. Pojawienie się nagłego, ostrego bólu świadczy o tzw. kompresyjnym złamaniu kręgosłupa. Plecy zaokrąglają się.

Dyskopatia

Popularnie nazywana wypadnięciem dysku. To choroba krążka międzykręgowego spowodowana nagłym lub przewlekłym przeciążeniem albo zmianami zwyrodnieniowymi związanymi z wiekiem. Na skutek przerwania pierścienia włóknistego dochodzi do wysunięcia lub wypadnięcia jądra miażdżystego. Powstała wypuklina lub przepuklina dyskowa może uciskać na rdzeń lub korzenie nerwów. Pojawia się ostry ból, uniemożliwiający poruszanie. Potęguje go skurcz mięśni, które usiłują ochronić kręgosłup przed poważnym uszkodzeniem. Jeżeli jądro nie uciska na nerw, ból jest niewielki, więc go bagatelizujemy. Tymczasem wypadający dysk staje się coraz cieńszy i przestaje pełnić funkcję amortyzatora. Dlatego dyskopatię zawsze trzeba leczyć.
Przyczyną kłopotów są słabe mięśnie brzucha, nieumiejętne dźwiganie, wady postawy, nadwaga i urazy.
Nasza rada: Ostrożnie się połóż. Najlepiej płasko na plecach. Jeśli ból promieniuje wzdłuż nóg, podłóż pod nie poduszki, tak by biodra i kolana ustawić pod kątem prostym. W ciągu doby dolegliwości powinny minąć. Jeżeli ból jest skutkiem upadku z wysokości oraz towarzyszy mu brak czucia w nogach, trzeba pozostać w bezruchu oraz wezwać pogotowie.



http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup/zwyrodnienia-kregoslupa-dyskopatia-rwa-kulszowa-sposoby-na-bol-kregosl_35739.html

1 komentarz: