piątek, 6 lutego 2015

Nowatorska operacja skoliozy w Poznaniu

15 stycznia poznańscy ortopedzi wykonali pierwszą w Polsce operację kręgosłupa u dziecka z użyciem nowej technologii, pozwalającej na wyrównanie deformacji kręgosłupa, a zarazem umożliwiającej dalszy wzrost kośca.

Operacja pozwoli na korekcję krzywizny spowodowanej przez skoliozę (trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa) we wczesnym stadium. Podczas zabiegu wykorzystano innowacyjny system Shilla Growth Guidance (System Orientacji Wzrostu Shilla) ― unikalny zestaw trzpieni ustalających, które pozwalają śrubom nasadowym przesuwać się wzdłuż osi pręta podczas naturalnego wzrostu kośca. Metoda ta pozwala na zmniejszenie częstości zabiegów wydłużających pręty. Operację przeprowadził zespół prof. Tomasza Kotwickiego z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu wraz ze światowej sławy specjalistą w zakresie chirurgii kręgosłupa i leczenia skolioz, prof. Lawrencem Lenke z Washington University School of Medicine. Prof. Lenke przyjechał do Poznania w ramach promocji programu szkoleniowego Global Spine Outreach. „Operacja trwała kilka godzin, polegała na umieszczeniu w skrzywionym kręgosłupie specjalnych implantów i wyprostowaniu go w taki sposób, aby nie blokować dalszego rośnięcia kręgosłupa. Zdecydowaliśmy się na zabieg, ponieważ skolioza była postępująca i mogła spowodować komplikacje zdrowotne młodego pacjenta, m.in. z oddychaniem” – mówił po zabiegu prof. Tomasz Kotwicki.
Skolioza z tzw. wczesnym początkiem dotyczy dzieci. U niektórych pacjentów taka postać schorzenia może gwałtownie ewoluować, powodując istotną deformację kręgosłupa i poważne komplikacje zdrowotne. Wczesna skolioza może mieć wyjątkowo niekorzystny wpływ na rozwój pęcherzyków płucnych w okresie poporodowym, a u dzieci ze znacznym skrzywieniem kręgosłupa bywa przyczyną zagrażających życiu powikłań oddechowych i krążeniowych.
Dzieci z postępującą skoliozą o wczesnym początku zachowawczo leczy się stosując gorsety ortopedyczne i gipsowe, które korygują skrzywienie, jednak te metody nie zawsze prowadzą do skutecznej i trwałej korekty. Gdy metody zachowawcze nie przynoszą efektu, wskazane może być wczesne leczenie chirurgiczne. Obecnie stosowane są już metody chirurgicznej stabilizacji kręgosłupa nie usztywniające go na stałe i pozwalające na jego wzrost, jednak systemy te oparte są na prętach zmiennej długości i wymagają okresowego ich wydłużania, co wiąże się z koniecznością wykonywania kolejnych procedur zabiegowych co 6-9 miesięcy.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz