poniedziałek, 2 grudnia 2013

farmakoterapia w dyskopatii, leki przeciwbólowe na dyskopatię, leczenie dyskopatii bez operacji,

,,
Dyskopatia jest chorobą niezwykle bolesną. Uszkodzenie, które leży u podstaw odczuwanych przez chorego objawów jest zlokalizowane w okolicy kręgosłupa – miejscu, w którego obrębie znajduje się całe mnóstwo wrażliwych na wszelkie patologie nerwów. Jakie leki znalazły zastosowanie w leczeniu dyskopatii i w jaki sposób są pacjentowi podawane, by ulżyć jego dolegliwościom bólowym?
Jak do tej pory naukowcom nie udało się zsyntetyzować leku, który miałby bezpośredni wpływ na zahamowanie postępu przyczyn dyskopatii, którymi są procesy degeneracji krążka międzykręgowego. W związku z tą sytuacją, leczenie dyskopatii na sposób farmakoterapii sprowadza się do łagodzenie istniejących dolegliwości bólowych.

Co pomoże zwalczyć ból?

Podstawowe znaczenie w niwelowaniu dolegliwości bólowych w przebiegu dyskopatii mają niesterydowe leki przeciwzapalne (tak zwane NLPZ-ety). Ich głównym przedstawicielem, dostępnym w każdej aptece bez recepty, a ostatnio także w sklepach spożywczych, drogeriach oraz na stacjach benzynowych, jest ibuprofen. Charakteryzuje się on najmniejszą ilością działań niepożądanych.

Przyjmowanie leków

Jedyne sztywne obwarowanie w stosowaniu ibuprofenu polega na tym, że powinien być on przyjmowany po posiłku, by nie dopuścić do uszkodzenia błony śluzowej żołądka i przełyku, a co za tym idzie – do rozwoju choroby wrzodowej. Pamiętaj, aby nie przekraczać możliwej do zastosowania dziennej dawki leku oraz staraj się nie łączyć ibuprofenu z innymi NLPZ-etami (na przykład z kwasem acetylosalicylowym, czyli popularną Aspiryną). Spowoduje to kumulację objawów niepożądanych, a pozostanie bez wpływu na zwiększenie działania przeciwbólowego.

Jeśli leki bez recepty nie wystarczą

W momencie gdy ochrona przeciwbólowa, zapewniana przez ibuprofen przestanie być dla pacjenta wystarczająca, lekarz będzie musiał zaordynować nieco silniejsze specyfiki, dostępne już tylko na receptę. Należą do nich między innymi ketoprofen, diklofenak czy naproksen.

Uważaj na przyjmowane dawki

Leki, które łagodzą dolegliwości bólowe w dyskopatii dostępne są w formie doustnej, zatem pacjent może przyjmować je w domu. Jest to jednocześnie bardzo wygodne (pacjent nie musi często stawiać się w przychodni w celu przyjęcia swojej dawki leku, jak ma to miejsce na przykład w przypadku zastrzyków), ale także niebezpieczne – w wyniku zwiększenia dolegliwości, pacjent samodzielnie może chcieć modyfikować sobie dawkę przyjmowanego leku.
W taki sposób może wywołać istotną kumulację działań niepożądanych, która może być niebezpieczna dla zdrowia narządów wewnętrznych takich jak nerki, żołądek i wątroba, a w skrajnych przypadkach – może stanowić zagrożenie dla życia!"

z: krajowa baza medyczna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz