poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Spondylodeza transpedikularna

Laminotomia

Jest to operacyjna metoda odbarczenia – poszerzenia kanału kręgowego. Polega na usunięciu łuków kręgów oraz więzadeł żółtych. Szczególne znaczenie ma w patologii kanału kręgowego, przede wszystkim w jego zwężeniu. Do zwężenia kanału kręgowego dochodzi najczęściej w przebiegu zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.


Wskazania do laminotomii
Wskazaniem do wykonania laminotomii są patologie kręgosłupa z towarzyszącym zwężeniem kanału kręgowego i z zachowaną stabilnością kręgosłupa.
Cel operacji
Zniesienie bólu poprzez eliminację jego źródła – tj. ucisku rdzenia kręgowego, worka oponowego.


Laminektomia

Podobnie jak poprzednia metoda, służy odbarczeniu kanału kręgowego. Jej zakres jest jednak większy i obejmuje również poszerzenie otworów międzykręgowych . Odbywa się to poprzez usunięcie stawów międzykręgowych . Zabieg ten wymaga zawsze wtórnego ustabilizowania operowanych segmentów, najczęściej poprzez tylną stabilizację transpedikularną ze spondylodezą.

 Wskazania do laminektomii
Choroby kręgosłupa przebiegające ze zwężeniem kanału kręgowego oraz otworów międzykręgowych. Zawsze wymaga stabilizacji kręgosłupa za pomocą implantu, najczęściej zestawu transpedikularnego.
Cel operacji
Zniesienie bólu poprzez eliminację jego źródła – tj. ucisku rdzenia kręgowego, worka oponowego i korzeni nerwowych.


Spondylodeza tylna transpedikularna (przeznasadowa)

Stabilizacja kręgosłupa wykonywana z dostępu tylnego (cięcie ponad wyrostkami kolczystymi) z użyciem śrub i prętów bądź płytek. Aktualnie implanty transpedikularne – śruby i pręty – wykonane są ze stopu tytanu. Płytki mogą być wykonane ze stopu tytanu lub włókna węglowego.



Bardzo często stabilizację przeznasadową uzupełnia się wykonaniem spondylodezy tylnej lub tylno-bocznej. Spondylodeza jest to zrost poszczególnych segmentów kręgosłupa w jeden blok kostny, przez co operowane segmenty tracą co prawda ruchomość względem siebie, lecz jednocześnie zostaje wyeliminowane ryzyko niestabilności.
Niestabilność kręgosłupa to patologiczna – nieprawidłowa, często nadmierna ruchomość poszczególnych segmentów. Jest jedną z przyczyn bólu odczuwanego przez pacjenta z chorobą zwyrodnieniowa kręgosłupa.
Wskazania do stabilizacji kręgosłupa
Wskazaniem do wykonania stabilizacji jest obecna lub przewidywana (np. po laminektomii) niestabilność kręgosłupa.
Cel operacji
Zniesienie bólu poprzez eliminację nieprawidłowego i nadmiernego ruchu pomiędzy segmentami kręgosłupa.

info:
szpital ortopedyczny Zakopane

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz