czwartek, 1 października 2015

jałowa martwica kości

Jałowa martwica kości to zespół chorobowy polegający na powstawaniu zmian martwiczych tkanki kostnej bez udziału chorobotwórczych drobnoustrojów. Objawia się bolesnością w pachwinie, biodrze, pośladku i krzyżu. Wymaga szybkiej diagnozy lekarza-ortopedy i leczenia.

Przyjmuje się, że jałowa martwica kości to zaburzenie ukrwienia określonego obszaru tkanki kostnej.

Jałowa martwica kości - objawy

Chory uskarża się na dolegliwości bólowe, które powoli narastają i ustępują po wypoczynku. Może pojawić się również ograniczenie zakresu ruchów w bezpośrednim stawie. Jeśli zmiana dotyczy kończyny dolnej, może wystąpić utykanie podczas chodzenia. Miejscowo występuje bolesność uciskowa, może też pojawić się obrzęk i ograniczenie ruchów stawu dotkniętego chorobą.

Jałowa martwica kości - rozpoznanie

Jałową martwicę kości ustala się na podstawie badania radiologicznego. Nieleczona jałowa martwica kości może spowodować destrukcję stawu biodrowego, bowiem właśnie ta część ciała najczęściej jest atakowana przez chorobę. To w konsekwencji może doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego, wymagających interwencji chirurgicznej i wszczepienia endoprotezy.
Chory na jałową martwicę kości przede wszystkim powinien dużo odpoczywać. Nie powinien przesilać chorej kończyny, a w przypadku silnego bólu stosować środki przeciwbólowe.

Jałowa martwica kości - leczenie

W przypadku jałowej martwicy kości leczenie jest długotrwałe i polega na ochronie obumarłej kości przed niekorzystnymi obciążeniami mechanicznymi (zapobiegającymi zgnieceniu nasad), przez co stwarza się warunki do odbudowy martwej kości z możliwie najmniejszymi odchyleniami od stanu prawidłowego. Jeśli zmiany dotyczą kończyny dolnej, np. kości udowej, odciążanie uszkodzonego stawu musi być całkowite.

Jałowa martwica kości - rokowania

Jałowa martwica trwa od roku do 4 lat w zależności od wieku dziecka, w którym wystąpiła. W warunkach korzystnych kończy się bez trwałych następstw, zwłaszcza gdy dotyczy martwic pozastawowych. Jeżeli są to zmiany stawowe, zwłaszcza kończyny dolnej, prognoza jest mniej korzystna i zależy od wczesnego rozpoczęcia i konsekwentnego leczenia, rozległości zmian i ich lokalizacji.


http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup/jalowa-martwica-kosci-czyli-martwica-tkanki-kostnej_38549.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz