Rodzaje, przyczyny i objawy urazów kręgosłupa lędźwiowego
Urazy części lędźwiowej to nie tylko złamania. Wyróżniamy kilka rodzajów urazów. Są to:- złamanie kręgosłupa lędźwiowego,
- stłuczenie kręgosłupa lędźwiowego,
- skręcenie kręgosłupa lędźwiowego,
- złamanie wyrostków poprzecznych w odcinku lędźwiowym.
Urazy kręgosłupamogą być:
- stabilne – występuje klinowate zniekształcenie trzonu kręgu z uszkodzeniem płytek granicznych. Brak jest natomiast uszkodzenia krążków międzykręgowych, tylnej ściany kręgu oraz aparatu więzadłowego kręgosłupa.
- niestabilne – to podwichnięcie kręgu, któremu towarzyszy zwężenie kanału kręgowego, przerwanie więzadeł oraz uszkodzenie krążka międzykręgowego.
Leczenie
Urazy kręgosłupa mogą być groźne nawet dla życia pacjenta. Jeżeli występuje silny ból, nawet przy próbie ruchu, czy drętwienia kończyn, należy koniecznie unieruchomić kręgosłup – w odcinku szyjnym poprzez założenie kołnierza usztywniającego, w piersiowym i lędźwiowym po prostu poprzez leżenie. Następnie należy przetransportować pacjenta do szpitala w celu badania RTG i leczenia. W przypadku mniejszych dolegliwości może wystarczyć odpoczynek przez kilka dni i leki przeciwbólowe. Jeśli dolegliwości nie ustąpią, należy zgłosić się do lekarza.
Leczenie złamania odcinka lędźwiowego zależne jest od tego, czy jest to złamanie, stabilne czy niestabilne. Złamania stabilne leczy się zachowawczo, poprzez odpowiednie unieruchomienie. Pacjent powinien leżeć w łóżku, aż do ustąpienia bólu. Po ok. tygodniu zakładany jest gorset ortopedyczny. Złamanie niestabilne wiąże się z ryzykiem uszkodzenia rdzenia kręgowego. Unieruchomienie w łóżku trwa 8-12 tygodni, po czym zakładany jest gorset ortopedyczny lub gipsowy, aż do uzyskania stabilności kręgosłupa. Leczenie operacyjne stosuje się, gdy doszło do częściowego lub całkowitego urazu rdzenia kręgowego i kręgosłupa, ogona końskiego lub złamania z mechanizmu rotacyjnego.Stłuczenia i skręcenia leczy się przez kilkudniowe unieruchomienie pacjenta. Po tym czasie pozwala się na stopniową pionizację pacjenta i chodzenie. Towarzyszący ból przy takich urazach mija najczęściej do 10 dni po wypadku. Złamanie wyrostków poprzecznych lędźwiowych także leczy się zachowawczo. Stosowana jest jednak zmodyfikowana pozycja wg Perlscha przy unieruchomieniu. Polega ona na zgięciu stawów biodrowych i kolanowych bez trakcji odcinka krzyżowo-lędźwiowego. Po 1 tygodniu można próbować wykonać pionizację oraz chodzenie. Ból odcinka lędźwiowego ustępuje po 5-6 tygodniach.
W każdym rodzaju urazu kręgosłupa lędźwiowego bardzo ważna jest rehabilitacja po leczeniu zachowawczym i operacyjnym. Stosowane są różnego rodzaju zabiegi rehabilitacyjne – najpierw ćwiczenia bierne, później czynne. Umożliwia ona przywrócenie odpowiedniej ruchomości uszkodzonej części kręgosłupa.
https://portal.abczdrowie.pl/urazy-kregoslupa-ledzwiowego
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz