Przy podejrzeniu uszkodzenia kręgosłupa szyjnego należy unieruchomić szyję poszkodowanego i zawołać Pogotowie Ratunkowe, najlepiej nie przenosić chorego i nie zmieniać pozycji jego ciała. W razie konieczności przeniesienia ( gdy leży w miejscu niebezpiecznym, np. na jezdni) należy zrobić to bez poruszania szyi, najlepiej na twardym, płaskim podłożu (deska). Przewożenie poszkodowanego własnym transportem może nasilić uszkodzenie kręgosłupa.
Stłuczenie kręgosłupa szyjnego
Do stłuczenia dochodzi na skutek bezpośredniego urazu (np. uderzenia).Objawy:
- ból w miejscu zadziałania urazu, samoistny i przy dotyku
- obrzęk okolicy urazu
- wylew krwawy
- ograniczenie ruchomości kręgosłupa
Leczenie: kilkudniowe unieruchomienie odcinka szyjnego kręgosłupa w kołnierzu Schanza, ćwiczenia mięśni szyi, miejscowo środek zmniejszający obrzęk i przyspieszający wchłanianie ewentualnego krwiaka (np. żel z heparyną), leki przeciwbólowe miejscowo i doustnie.
Skręcenie kręgosłupa szyjnego (stawów międzykręgowych)
Do tego typu uszkodzenia dochodzi w wyniku silnego zgięcia lub skręcenia szyi. Więzadła, torebki stawów i mięśnie ulegają naciągnięciu, czasem nawet zerwaniu, ale nie dochodzi do podwichnięcia czy zwichnięcia stawów międzykręgowych.Objawy:
- jak przy stłuczeniu kręgosłupa, ale dolegliwości odczuwane silniej
- w przypadku wytworzenia się krwiaka wokół korzeni nerwowych wychodzących spomiędzy kręgów mogą pojawić się bóle promieniujące do kończyny górnej (objawy korzeniowe)
- niekiedy bóle przy połykaniu i zaburzenia połykania (krwiak pozagardłowy)
Leczenie: kołnierz Schanza na 6-8 tygodni, następnie ćwiczenia mięśni szyi. Jeśli obecna jest niestabilność kręgosłupa, konieczne bywa leczenie operacyjne.
Podwichnięcie i chwilowe zwichnięcie kręgosłupa szyjnego
Przyczyną podwichnięcia kręgosłupa jest zazwyczaj uraz w wyniku nagłego hamowania auta lub najechania od tylu przez inny pojazd (tzw mechanizm smagnięcia biczem). Ten typ urazu może powodować uszkodzenia rdzenia kręgowegoObjawy:
- ból szyi, zwłaszcza przy ruchach
- możliwe objawy uszkodzenia rdzenia kręgowego
Leczenie:
unieruchomienie kręgosłupa szyjnego w kołnierzu ortopedycznym przez 6-8 tygodni, następnie, po wykluczeniu niestabilności, ćwiczenia mięśni szyi. Przy niestabilności kręgosłupa konieczne może być leczenie operacyjne.
Uszkodzenie wyprostne kręgosłupa szyjnego
Pojawia się w wyniku upadku z zahaczeniem podbródkiem np. o barierke, brzeg umywalki itp. albo najechania pojazdu przez inne auto od tyłu przy zapiętych pasach i braku zagłówków. Dochodzi wówczas do rozerwania więzadła podłużnego przedniego i krążka międzykręgowego oraz zwichnięcia stawów międzykręgowych. Uszkodzeniu może ulec rdzeń kręgowy.Objawy:
od niewielkich do całkowitego uszkodzenia rdzenia kręgowego
Konieczne jest wykonanie zdjęć rentgenowskich kręgosłupa, zdjęć czynnościowych i ewentualna tomografia komputerowa kręgosłupa szyjnego
Leczenie:
unieruchomienie szyjnego odcinka kręgosłupa na 6-8 tygodni w kołnierzu ortopedycznym, ćwiczenia mięśni szyi, w razie objawów ucisku na rdzeń kręgowy szybkie leczenie operacyjne.
ZŁAMANIA KREGOSŁUPA SZYJNEGO
Są zwykle wynikiem uderzenia w głowę. Przeważnie łamią się kręgi I, II, V- VII. Złamania stabilne mogą być leczone nieoperacyjnie, niestabilne natomiast wymagają usztywnienia drogą zabiegu chirurgicznego.
Objawy:
- niemożność utrzymania głowy w pionie, przytrzymywanie głowy rękami
- bóle przy delikatnych ruchach głową
- czasem zaburzenia czucia na tułowiu i w kończynach, zaburzenia oddychania
Leczenie:
- dla złamania stabilnego- unieruchomienie w kołnierzu ortopedycznym zwykle przez 8-10 tygodni, środki przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie, następnie rehabilitacja
- dla złamań niestabilnych- unieruchomienie za pomocą klamry Crutchfielda przez 6 tygodni, następnie opatrunek gipsowy na kolejne 6 tygodni (typu Minerwa) albo leczenie operacyjne
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz