poniedziałek, 27 sierpnia 2012

ortopedzi, skolioza

dr Tadeusz Urban, Wrocław
dr Paweł Michalski, Warszawa,
dr Paweł Nosarzewski, Warszawa
dr Bogdan Kłapeć, Lublin
dr Piotr Menartowicz, Trzebnica
dr Bogdan Bakalarek, Mielec
dr Paweł Radło, Zakopane
dr Maciej Głowacki, Poznań
dr Tomasz Kotwicki, Poznań
dr Marek Fatyga, Lublin
dr Ryszard Tomaszewski, Katowice

sobota, 25 sierpnia 2012

co to jest dyskopatia


Bóle kręgosłupa są jedną z najczęstszych dolegliwości – chyba każdy z nas ich kiedyś doświadczył. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że mogą być sygnałem poważnej choroby, którą w zaawansowanym stadium leczy się jedynie operacyjnie, a i to nie zawsze daje pożądane rezultaty. Mowa o dyskopatii – przewlekłej chorobie polegającej na patologicznych zmianach krążków międzykręgowych.

Czym jest dyskopatia
Krążki międzykręgowe to przestrzenie znajdujące się między kręgami w naszym kręgosłupie. Potocznie nazywane są one dyskami. Składają się z jądra miażdżystego oraz pierścieni włóknistych. W przebiegu dyskopatii dochodzi do zaburzenia ich funkcjonowania i wskutek tego do podrażnienia nerwów. Zmiany te powstają latami, a nieprawidłowości stopniowo się nasilają. Dlatego ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby, co pozwala leczyć ją w sposób nieinwazyjny. Objawem dyskopatii jest silny, promieniujący ból kręgosłupa, najczęściej w okolicy szyjnej lub lędźwiowej. Towarzyszyć mu mogą drętwienia, osłabienie kończyn, niedowłady, a także osłabiony odruch kolanowy.


Przyczyny dyskopatii

Trudno od razu stwierdzić, co było przyczyną powstania zmian w krążkach międzykręgowych u konkretnego pacjenta. Powodem są przeciążenia kręgosłupa, wynikające z różnych czynników: zbyt obciążającej pracy fizycznej, otyłości, nieprawidłowego stylu życia. Nie bez znaczenia pozostaje wpływ wrodzonych skłonności do zwyrodnień. Wykrycie pochodzenia choroby oraz stanu jej zaawansowania jest kluczowe w prawidłowo prowadzonym leczeniu. Dlatego tak dużą rolę przy podejrzeniu dyskopatii przywiązuje się do diagnostyki. Lekarz powinien zalecić szczegółowe badania: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, zdjęcia rentgenowskie.

Jak walczyć z dyskopatią?
90% pacjentów chorych na dyskopatię może uniknąć operacji, jeżeli tylko uda się odpowiednio wcześnie wykryć chorobę.

Dlatego każdy silny, nawracający ból kręgosłupa powinien skłonić nas do wizyty u ortopedy i wykonania badań diagnostycznych. W przypadku mniej zaawansowanej dyskopatii podstawą leczenia będzie rehabilitacja i fizjoterapia oraz terapia farmakologiczna mająca a celu złagodzenia bólu. Bardzo ważną sprawą jest uwrażliwienie chorego na konieczność ruchu, wykonywania odpowiednich ćwiczeń regularnie i zgodnie z zaleceniami lekarza. Istotne jest także dążenie do zmniejszenie napięcia mięśniowego w okolicy zmian. Kiedy jednak zaburzenia są zaawansowane lub nawracające, jedynym wyjściem okazuje się operacja. Niestety, zdarza się również, że żadna z ww. metod nie odnosi skutku, lub nie da się powstrzymać nawrotów. Dyskopatia jest często występującą chorobą – zapada na nią około 30% osób w przedziale wiekowym 30 – 50 lat (po 60 roku życia zmiany w obrębie krążków międzykręgowych uznawane są za część naturalnego procesu starzenia się). Mimo powszechności tego zjawiska wciąż lekceważąco podchodzimy do chorób kręgosłupa, co znacznie utrudnia diagnozę i prawidłową walkę z tym schorzeniem

piątek, 17 sierpnia 2012

fora internetowe o skoliozie/forum internetowe skolioza, skrzywienia kręgosłupa

Tutaj są linki, pod którymi można znaleźć fora internetowe o skoliozach:
http://skolios.pl/
http://skolioza.fora.pl/
Pewnie są jakieś pomniejsze fora internetowe dotyczące skolioz, ale zazwyczaj mają paru użytkowników i np. od 2-3 lat nikt tam nie pisał i po prostu nawet jak się tam zarejestruje jakaś jedna nowa osoba i zada pytanie np. o to gdzie jest najlepszy ortopeda, to może nie uzyskać odpowiedzi, bo ludzie od dawna się nie udzielają na danym forum internetowym. A tutaj można uzyskać w miarę szybko informacje na różne pytania, na pierwszym forum więcej się pisze, a to drugie trochę przygasło, ale można uzyskać odpowiedź. Oprócz pytań o skoliozę można popytać też o inne rodzaje skrzywień kręgosłupa. Można dopytać nie tylko o to jak zacząć leczenie ale również o to gdzie się udać jak się ma jakieś powikłania, a lekarz prowadzący nie chce podjąć się dalszego leczenia, bo np. nie daje sobie rady. Można też pogadać na takie luźne tematy, więc jest spory plus. Mam nadzieję, że jakoś to pomoże ;)

czwartek, 16 sierpnia 2012

gorset dynamiczny SpineCor

Dosyć dobrym gorsetem jest gorset SpineCor, wielu lekarzy i rehabilitantów uważa, że ten gorset lepiej leczy niż typowo ,,sztywne gorsety" i jest lepsza korekcja skrzywienia niż po innych gorsetach. Można spróbować leczenia tym gorsetem jak ktoś ma niedużą skoliozę, bo lepiej próbować wszystkiego, byle uchronić się przed operacją

informacje o gorsecie: http://www.klinika.net.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=109%3Arehabilitacja&catid=45%3Aprofil-leczniczy&Itemid=89&limitstart=3
przy okazji na tej stronie można znaleźć namiar na szpital, gdzie się wyrabia ten gorset

dodatkowe namiary na inne przychodnie itp., gdzie można załatwić taki gorset:
http://www.ksos.krakow.pl/stowarzyszenia/pro_spina/oferta/
http://www.maxmed.com.pl/

sobota, 4 sierpnia 2012

dyskopatia-lekarz

Lista dobrych lekarzy zajmujących się dyskopatią:
dr Lesław Zub, neurochirurg, Wrocław
dr Bogdan Czapiga, neurochirurg, Wrocław
dr Rafał Załuski, neurochirurg, Wrocław
dr Jarosław Andrychowski, neurochirurg, Warszawa
dr Rafał Górski, neurochirurg, Warszawa
dr Mariusz Głowacki, neurochirurg, Warszawa
dr Piotr Juszkiewicz, neurochirurg, Warszawa
dr Stanisław Kwiek, neurochirurg, Katowice/Mikołów
dr Piotr Kamieniak, neurochirurg, Lublin
dr Włodzimierz Mnich, neurochirurg, Kraków
dr Grzegorz Klauz, neurochirurg, Kraków
dr Leszek Herbowski, neurochirurg, Szczecin
dr Krzysztof Tybor, neurochirurg, Łódź
dr Tomasz Papierz, neurochirurg, Łódź
dr Jacek Janicki, neurochirurg, Poznań
dr Piotr Bełdziński, neurochirurg, Gdańsk

piątek, 3 sierpnia 2012

encyklopedia o Sailor Moon, Czarodziejce z Księżyca

Istnieje w internecie encyklopedia informacji o Czarodziejce z Księżyca. Link do tej strony to: http://pl.sailormoon.wikia.com/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna Jest to strona pokroju Wikipedii, można tutaj znaleźć różne informacje na temat fabuły, postaci itp. Możecie też zobaczyć różnice między komiksami mangi a serialem anime ;) Mam nadzieję, że wielu z Was może się przydać strona, na której można znaleźć różne informacje na temat Sailor Moon :)